Ankara’da Eskişehir yolu üzerindeki general lojmanlarının nizamiye giriş kapısında, TSK personelinin çıkışı esnasında servislere yönelik bombalı araçla saldırı düzenlendi. 28 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi yaralandı. Genelkurmay, yaralılardan 30’nun taburcu edildiğini, tedavi altındaki 31 yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıdan sonra açıklamalarda bulundu.

davudoglu

1Saldırıyı kim yaptı?

PKK ve YPG saldırdı

YPG kimdir?
Suriye’nin en güçlü kürt partisi olan PYD’nin silahlı kanadıdır. Açılımı ‘yekineyen parastina gel’ anlamı ‘halkın koruma birliği’. Geçtiğimiz günlerde, Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez’de YPG’yi vurmuştu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, “Şu anda failler konusu tümüyle aydınlanmış bulunmaktadır. Kesin bir şekilde bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla ve Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır.” dedi

2Peki Canlı bomba kim?

Bombalı aracı servis araçlarının üstüne sürerek patlatan terörist olay yerinde parçalanarak can verdi. Emniyet olay yeri inceleme uzmanları patlamada ölen teröristin vücut parçalarından ve parmak izinden kimliğine ulaştı.

İstihbarat ve emniyet çalışmaları sonucunda 9 kişi gözaltına alındı. Soruşturma derinleşerek sürdürülüyor. Davutoğlu, “Bu saldırının her aşamasında katkıda bulunan bütün unsurlar tek tek ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecektir” dedi.

28 kişinin ölümüne sebep olan teröristin Salih Necar olduğu belirlendi. Salih Neccar’ın poliste parmak izi kaydı olduğu da ortaya çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırının ve saldırganın doğrudan YPG bağlantılı olduğunu açıklamıştı.

Yine Davutoğlu’nun verdiği bilgiye göre Salih Neccar isimli kişi Kuzey Suriye’nin Amuda şehrinden gelmiş. 1992 doğumlu olan Salih Neccar’ın Suriyeli mültecilerle Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edildi. Teröristin yurda geldiği dönemde parmak izinin alındığı bildirildi. Polis de bu kayıttan kimliğe ulaştı.

3Nasıl gerçekleşti?

Kanlı saldırıyı düzenleyen canlı bomba olayda İzmir’den kiraladığı Volkswagen scirocco marka bomba yüklü bir aracı kullandı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği araca ikiz plaka taktırdı. Takılan plakanın aynı Bu yöntemle güvenlik tedbirlerini aşan saldırgan, TNT yüklü araçla servis araçlarına çarparak düzeneği infilak ettirdi.

4Türkiye ne yapacak?

“Karşılık vereceğiz”

Davutoğlu konuşmasının devamında, saldırının doğrudan Türkiye’ye yönelik bir saldırı olduğunu ve her yerde ve her şartta bunlara karşı gerekli tertibat alınacağını söyledi.

Davutoğlu “Biz fevri hareket etmeyiz Türkiye’nin bir oldubitti içine girmesine izin vermeyiz” dedi.

En doğru zamanda en doğru yöntemlerle karşılık verileceğini belirten Davutoğlu, çalışmaları yürütmek üzere gerekli talimatlar verildiğini söyledi.

“PKK ilk doğduğu zaman piyondu”

Başbakan, PKK ilk doğduğu zaman da bir piyon olduğunu, daha sonra bu piyon şartlara göre değişerek kullanıldığını ve hala kullanılmaya devam edildiğini söyledi.

Davutoğlu konuşmasını; Vatandaşlarımızın gösterdiği vakur tutuma teşekkür ediyorum. Provokasyonalar gelmeyelim. Teröristlerin oyunlarına gelmemeyi herkesin birbirine sarılması gereken bir dönemdeyiz, diyerek bitirdi.

5Nato ve ABD’ye Rest, Rusya’ya uyarı


Davutoğlu, “YPG’yi destekliyoruz diyen Suriye rejimi de bu olaydan sorumludur” dedi ve konuşmasını; Rusya’yı da gücünü masum halka karşı uygulamaması konusunda uyarıyorum. Saldırıyı kınadı bu iyi bir şey ama terör örgütünü piyon olarak kullananlar unutmasın bu bumerang gibi döner onları vurur. DEAŞ’a karşı YPG’yi destekleyenlere sesleniyorum bugün destek verdiğiniz YPG Ankara’da canlarımızı aldı bu destekleri devam ederse terörün sorumlusu olurlar. Başta ABD olmak üzere NATO üyesi ülkelerinin Türkiye’nin kalbine terör saldırısı gerçekleştirenlerle ilişkide bulunmalarını mazur görmeyiz. Ellerine belgeler verilecek ve buna rağmen terör örgütünü savunurlarsa samimiyetlerini sorgularız, diyerek bitirdi.

6Saldırı noktası sıradan bir yer değildi

  • Genelkurmay’a 300 metre uzaklıkta. Ve Genelkurmay’a yakınlarında Hava ve Deniz kuvvetleri komutanlıklarının yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı da bulunuyor.
  • Kirazlıdere olarak adlandırılan ve askeri birimlerin yoğunlukta olduğu bölge, İnönü Bulvarı bölümünün bir parçasını oluşturuyor ve askeri servis araçlarının da toplandığı bir bölge.
  • Patlamanın meydana geldiği Merasim Sokak, İnönü Bulvarı ile Dikmen Caddesi’ne bağlayan kıvrımlı bir sokak. Sokağın iki yanında da askeri birlikler ve lojmanlar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erodoğan’ın yaptığı açıklmaya göre, 14 kişi göz altına alındı ve soruşturmalar devam ediyor.

7Amaç ne olabilir? (aslibu.com yorumu)

  • Bu saldırı da bir misilleme olarak görülüyor.
  • Hem Devlet’e hem de halka bir uyarı veriliyor. Halk’a şu şüphe veriliyor ‘ne kadar güvendesiniz?’.
  • Devlet’in bu tarz tehlikelere karşı refleksi neden bu kadar zayıf?
  • Bu sorular üzerinden bir iç ayaklanma başlatılmak mı isteniyor?

TSK’nın Güneydoğu’da aylardır düzenlediği operasyonlar sonucunda, ağır darbeler alan ‘terör örgütü’ PKK’nın, yine TSK’nın Azez’e düzenlediği operasyonlar sonucunda ağır darbeler alan ‘terör örgütü’ YPG’nin aldığı ağır darbeler bize belirli bir neden sunuyor aslında. Bu saldırının nedeni, TSK’nın bu iki örgüte verdiği ağır darbeler.

Amaç konusunda gelirsek, bu sadece bir intikamdan ibaret değil; Bir göz dağı, halk güvende olup olmadığını sorgulayacak, ‘basit bir terör örgütü’ -askeri lojman’a- saldıracak ve devlet bu saldırıyı önleyemeyecek, en ufak bir istihaparat’a bile sahip olmayacak. Bu nedenle halk haklı olarak ne kadar güvende olup olmadığını düşünecek ve devlet’e karşı olan güveni azalacak. Hükümet’in imajı zedelenecek, belki de ordu içinde bir ayrım olacak.

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı girin