Dünyada her şehrin kendine ait bir lezzeti vardır. Bazı lezzetler de dünyaca ünlü. Aşağıdaki şehirlerin tatlıları da dünyaya adını duyurmayı başaranlardan. Listede lokumu ile meşhur İstanbul da var.

6Brüksel waffle’ı

Şehrin sakinlerini turistlerden ayırmanın yollarından biri waffle’ı nasıl sipariş ettiklerini dinlemekten geçer. Yerliler bunu yerken krema, çikolata ve diğer malzemeleri katmaz. 20 kareden oluşan Brüksel waffle’ı sadece meyveli ya da tereyağlı ve pudra şekerli yenir.

5New York’un peynirli keki

Peynirli kek (cheesecake) 1400’lerden beri Avrupa’da yenen bir tatlıdır. Fakat 1940’larda Lindy’s adlı restoran, krem peynir, yağlı krema, vanilya ve bisküvi tabanlı New York tarzı peynirli keki ölümsüzleştirdi.

4Floransa dondurması

İtalya’nın Floransa bölgesi dondurmasıyla (gelato) ünlüdür. Buradaki bütün dondurmacılar kentin en güzel dondurmasını yapma yarışına girmiştir. Mevsim meyvelerine göre bunların tadı da değişir. Kötü kokulu gorgonzola peynirinden bile dondurma yapanlar vardır. Bu şehirde dondurma yanında kaymak da ikram edilir.

3Malaka’nın palmiye şekeri tatlısı

Malezya’nın bu ünlü geleneksel tatlısını tadacak en iyi yer başkent Kuala Lumpur’un güneyindeki Malaka kentidir.
Hint irmiği, palmiye şekeri ve Hindistan cevizi sütünden yapılan bu tatlının Malay dilindeki adı ‘sago gula malaka’dır.

2Lizbon’un yumurtalı turtası

Portekiz’de tatlı ve şekerleme sektörünün tarihi eskilere dayanır. Ülkeye şekeri Araplar getirmiştir. Ortaçağ’da rahipler ve rahibeler manastırda şeker yapıp satardı.
Bunların en gözde olanı yumurtalı, kremalı muhallebi turtası anlamına gelen pastel de nata’dır. Pasta hamuru küçük parçalar halinde çukurlaştırılıp muhallebi ile doldurulduktan sonra 200 derecede fırına verilir. Piştikten sonra üzerine tarçın serpilerek ikram edilir.

1İstanbul lokumu

İstanbul’un Osmanlı dönemi tatlıcılarından en ünlüsü Ali Muhiddin Hacı Bekir’dir. 1777’de Kastamonu’dan gelmiş ve şehrin eski yerleşim yerinde, Bahçekapı’da şeker ve lokum dükkanı açmıştır.
Daha sonra başka bölgelerde yeni şubeler açarak büyüyen mağazanın orijinali bugün Mısır Çarşısı yakınındadır. İstiklal Caddesi’nde de şubesi olan mağazanın ürünleri Kadıköy’de üretilmektedir.