Bazı filmler vardır, tekrar tekrar izleyesi gelir insanın. Kimi kendinden bir parça bulur, kimi hayalinin ötesinde bir hikaye izlediğinde. Bu filmler de, o izlemeye doyamadığınız filmlerin arasına girmeye aday; En iyi Film Tavsiyeleri.

O zaman başlayalım! En iyi Film Tavsiyeleri! Herkesin önermeyeceği bir liste!

Not: Sıralama karışık olarak verilmiştir!

1Fahrenheit 451 [1966] IMDb 7.3

Degisen Dünyanin Insanlari

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Fahrenheit 451

Bilim Kurgu – Dram

Ray Bradbury’nin 1951 yılında basılmış romanından uyarlanmış bir filmdir.

Karanlık bir gelecekte geçen hikayede, katı yönetimi olan devlet tarafından, insanların duygusal ve düşünsel dünyalarının özgürleştiği gerekçesi ile kitap okumak tamamen yasaklanmış hatta kitap kavramı dahi tedavülden kaldırılmıştır.

Devlet, kitaplara savaş açmış ve kazanmış durumdadır. Hikayede geçen zamanın geçmişinde, itfaiye ekipleri yangın söndürürken, hikayenin yaşandığı günlerde itfaiye ekipleri evlere baskın yapmakta ve bulduğu her kitabı yakarak imha etmektedir. Kağıdın yanma derecesi 451 Fahrenheit olduğu için, yakalarında da bu Fahrenheit 451 yazar ve filmin/kitabın adı da buradan gelir.

Hikayenin baş kahramanı Montag de takdir edilen kıdemli bir itfaiye görevlisi. Öyle ki, bir terfi alması bile söz konusu. Montag, gururlu bir şekilde, baskınlara gider, bulduğu kitapları yakar ve yaşamına devam eder. Bir süre sonra, evine dönerken bindiği trende güzel bir kadın ile karşılaşır ve muhabbet etmeye başlarlar. O kadının adı Clarisse’dir. Montag, eşinden görmediği ilgiyi, eşinde bulamadığı muhabbetin sıcaklığını Clarisse’de bulmuştur. Hayatını sorgulamaya başlayan Montag, yalnızlığı ve duygusal yoksulluğu ile karşı karşıya kalır. Bu durum, Montag’ın yaşamını kökten etkileyecektir…

IMDb linkine buradan gidebilirsiniz.

Bu film hakkında sitemizde daha önce bir analiz yazıldı. Dilerseniz buradan yazıya ulaşabilirsiniz. [SPOİLER İÇERİR]

2PK [2014] IMDb 8.2

PK

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Peekay (PK)

Dram, Fantastik, Komedi, Bilimkurgu

Bu film tavsiyemizde; 3 Idiots, Dangal, Secret Superstar, Taare Zameen Par, Ghajini gibi filmlerden tanıdığımız Amir Khan’ın başrolünü üstlendiği bu hikayeyi aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Bu film dünyadan çok uzak bir galaksiden gelmiş olan bir yabancının tanrıyı bulma çabasını anlatıyor. Hindistan sokaklarında gezinen bir yabancı, davranışlarından dolayı PK (Peekay) lakabını alıyor. Anlamı ise sarhoş demek. Peekay, dünyayı araştırması için gönderiliyor, araştırması bittiğinde uzay gemisiyle irtibata geçmesini sağlayan bir kolyesi var ve bu kolyesi çölde bir hırsız tarafından çalınıyor. Kolyesinin peşinde düşen Peekay, kolyesine sorduğu kişilerden ‘Tanrı bilir’ cevabını alıyor. Tanrı nerede? diye soran Peekay, bi çok tanrının olduğunu öğreniyor ve gerçek tanrıyı bulma yolunda kendisini felsefik bir yolculukda, aşk ve hayat dolu bir hikayede buluyor.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabailirsiniz.

3Mandariinid [2013] IMDb 8.2

Mandalinalar

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Mandariinid (Tangerines)

Dram, Savaş

Bu film tavsiyemiz; Savaşın ortasında kalmış iki yaşlı adam, biri marangoz, biri mandalina yetiştiren bir bahçıvan. Kafkasyada savaş çoktan başlamış durumda. Çatışmaların arasında kalacağının farkında olan halk, canlarını kurtarabilmek için Estonya’ya göç etmeye başlarlar. Köylerini terk edemeyen iki yaşlı adam, savaşın tam ortasında kalmış ve maddi anlamda sıkıntılarla karışlaşmaya başlamışlardır. Aslında göç edememe nedenleri de bu maddi sıkıntılardır. Savaş bu iki yaşlı adamın kapısına kadar gelir, şiddetli bir çatışmadan yaralı olarak kurtulmuş Gürcü bir asker ile Çeçen bir askeri evlerine alarak tedavi eden insanların, savaşın herhangi bir tarafı olmadan verdiği mücadeleyi anlatan bir olaydır Mandriinid, yani Türkçesi; Mandalinalar!

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

4Taare Zameen Par [2007] IMDb 8.4

Yerdeki Yıldızlar

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ★

En iyi Film Tavsiyeleri : Yerdeki Yıldızlar

Dram, Aile

Türkçesi ile Her Çocuk Özeldir olarak duyurulan bu film problemli olan bir çocuğun eğitim hayatında karşılaştığı olumsuzlukları ve onu bu olumsuzluklardan kurtaran bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan, hiç kimseden takdir görmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür ve arkadaşı yoktur, sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve hatta ailesi tarafından bile dışlanan Ishaan, babasının baskısı ile disiplin alması amacıyla yatılı bir okula gönderilir. Ancak, burada da durum pek iç açıcı değildir. Ancak okula yeni bir resim öğretmeni gelir, Ram Shankar! Ve Ishaan’n mutsuz ve yalnız geçen günleri, bu resim öğretmeninin Ishaan’ın özel bir çocuk olduğunu farketmesiyle son bulur.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabailirsiniz.

5Intouchables [2011] IMDb 8.5

Can Dostum

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Can Dostum

Dram, Komedi, Biyografi

Türkçeye uyarlamasıyla adı Can Dostum olarak çevirilen bu film, felçli bir adam olan Phillippe ile ona bakıcılık yapan siyahi bir genc olan Driss hikayesini anlatıyor. Zengin bir iş adamı ve Aristokrat olan Philippe, gittiği tatilden yamaç paraşütü yaptığı esnada geçirdiği kaza nedeniyle felçli olarak geri döner. Driss hapishaneden yeni çıkmış, işsiz siyahi bir gençtir. Boynundan aşağısını kullanamayan Phillippe’nin 7/24 bakıma ihtiyacı olur ve bunun için de Driss’i yatılı olarak işe alır. Phillippe’nin bu kararı ile ikilinin hayatı değişime uğrayacaktır. Normal şartlar altına dışarıdan bakıldığında, yan yana gelmesi mümkün olmayan bu ikilinin acı tatlı bir hayatına şahit olacağız. Filmin önemli noktalarından birisi de, kültürel ve sınıfsal farklılıkların ortadan kalkmasına odaklanmasını dram ve mizah arasında bir atmosferde anlatmasıdır.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

6Being There [1979] IMDb 8.0

Merhaba Dünya

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ★

En iyi Film Tavsiyeleri : Merhaba Dünya

Drama, Komedi

Chance adında yaşlı bir adam, kendisi bildiğinden beri yaşadığı evde bahçıvanlık yaparak büyümüş ve ömründe bir kere bile sokağa adımını atmamış, evden dışarıya hiç çıkmamıştır. Bütün hayatı bahçesinde ilgilendiği çiçeklerle ve televizyon izleyerek geçen Chance, bahçıvanlık yaparak hizmet ettiği yaşlı ev sahibinin ölmesiyle ortada kalır. Çünkü ev artık satılığa çıkarılmıştır.

Yaşamasının dışında varlığının bir kanıtı olmayan Chance, avukatlara yıllardır yaşlı adamın yanında kaldığını kabul ettiremez. Nüfus kağıdı gibi bir belgesi dahi yoktur. Kendini aniden sokaklarda bulunca, televizyonlardan gözlemlediği ama hiç bilmediği hayat rutinleri ile tanışır. İlk defa sokaklarda yürür, arabaya biner, başka insanlarla konuşur ve hatta gaspa uğrar… Trajik bir kaza sonucunda ise hayatı kökden değişme uğrar…

Bu film hayatı hiç tanımayan, saf bir adamın Trajikomik hikayesini anlatıyor.

Filmin IMDb linkine burada ulaşabilirsiniz.

7A Man Called Ove [2015] IMDb 7.7

Hayata Röveşata Çeken Adam

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Hayata Röveşata Çeken Adam

Romantik, Komedi, Drama

Türkçe isim uyarlaması ile Hayata Röveşata Çeken Adam olarak da bilenen bu film, 59 yaşındaki Ove adındaki huysuz bir ihtiyarın hikayesini anlatır. Bulunduğu küçük site/mahalle gibi bir alanın yöneticilik görevinden azdledilmesini kabullenmekte zorlanan Ove, mahalleyi katı kuralları ile yönetme çabasına devam etmekte. Ove’nin karşısındaki eve yeni bir aile taşınır, evin hanımı Parvaneh adında hamile bir kadındır, Ove bu aile ufak bir tartışma yaşadıktan sonra aralarında beklenmedik bir dostluk oluşur.

Sevginin ve dostluğun hatta haya dair ne varsa önemini anlatan dram ve komedi arasında gidip gelen bir hikayeyi anlatır Ove adındaki adamın filmi.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

8Wonder [2017] IMDb 8.0

Mucize

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Mucize

Drama, Aile

Wonder yani Mucize, farkılıklara nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatmaya çalışan sosyal sorumluluk projesi taında bir film. Yüzünde deformasyonla doğan Auggie Pullman adınaki küçük bir çocuğun hayatındaki zorlukları gösteren bu filmde, Auggie’nin okulda, ailesinin içinde ve sosyal hayatında özetle toplum içerisinde aldığı tepkileri ve bunlarla nasıl başa çıktığını görüyoruz. Astronot kaskı takarak kendini dünyanın uzaylısı sanan bu Auggie’nin hikayesine tanık olacağınız bu filmin etkisi uzun süre üzerinizde kalacak.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

9Au Revoir La-Haut [2017] IMDb 7.5

Yukarıda Görüşürüz

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Yukarıda Görüşürüz

Komedi, Suç, Drama

Fransada geçen bir hikayeyi konu edinen bu film, 1918 yılında geçen bir savaştan gazi olarak geri dönen iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Ressamlık konusunda yetenekli olan Eduard adında bir genç, eski bir muhasebeci olan Albert’in hayatını kurtarır ancak bu esnada yüzünün bir bölümün kaybeden Eduard ağır bir bunalım içerisindedir. Eduard ve Albert’in hayatlarına yetim olan küçük bir kız çocuğu dahil olur. Eudard yüzündeki yaraları kapatmak için kendisine maskeler yapar ve Albert ile beraber bir plan yaparlar.

Bir suç, biraz dram, biraz komedi, biraz gerilim içeren bu şahane filmi uzun süre unutmayacaksınız.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilrisiniz.

10My Name is Khan [2010] IMDb 8.0

Benim Adım Khan

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Benim Adım Khan

Drama

Asperger hastalığı olan, ABD’de yaşayan Hintli bir Müslüman adam, ABD başkanı ile konuşmayı kafasına koymuştur ve bir derdinı anlatmak için fazlasıyla ciddidir. Bunun için tüm ülkeyi baştan sona geçmeyi göze almıştır, bu yolculuğunda ise onu bekleyen bir çok macera vardır. İzlerken gülümseyeceğiniz, ağlayacağınız, öfkeleneceğiniz bir film ile karşı karşıyasınız; onun adı Khan!

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

11The Extraordinary Journey of the Fakir [2018] IMDb 7.0

Fakir: Bir Hint Fakiri’nin Olaganüstü Yolculugu

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Fakir: Bir Hint Fakiri’nin Olaganüstü Yolculugu

Komedi, Drama

Hiç tanımadığı babasını bulmak için yola koyulan Aja’nın maceralarını anlatan bu film, Aja’nın annesinin ölümünün ardından yapayalnız kalmasıyla hiç tanımadığı babasını aramak için Fransa’ya gitmesini anlatır. Fakat bu yolculuk beklediği gibi gitmez! Paris’te bir taksiye biner ve kendini gitmek istediği yerde değil, şehrin dışında bulunan bir IKEA mağazasında bulur. Bu mağzada Marie adında güzel bir kızla tanışır ve aşık olur. Marie ile randevulaşır, kalacak yeri olmadığı için IKEA da saklanır ve geceyi bir dolabın içinde geçirmeye karar verir. Dolabın içinde uyuya kalan Aja, uyandığında kendisini başka bir Avrupa ülkesinde bulur; Aja’nın içinde uyuya kaldığı dolap o gece başka bir ülkeye kargolanmıştır! Yol boyunca bir çok yere gitmek zorunda kalan Aja, sıradışı bir yolculuğun tam ortasında kalır. Tek arzusu, hem babasını bulmak için hem de Marieye kavuşmak için Paris’e geri dönmektir…

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

12Lucknow Central [2017] IMDb 6.1

Lucknow Central

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Lucknow Central

Aksiyon, Drama, Müzik

Hindistan’ın Mumbai kentinde yaşayan, Kishan adında bir genç, sıradan bir hayatı olmasında rağmen büyük hayalleri olan birisidir. Günün birinde cinayet işlenir ve faili Kishan olarak gösterilir. Yetkili kişilere kendisinin suçsuz olduğunu söylese de, deliller karşısında tek sanık Kishan olarak görülür. Kishan hapishaneye düşer ve müebbet hapis cezası alır. İşlemediği suçtan ötürü İdamı bile söz konusudur. Ölmek istemeyen Kishan, düştüğü hapishane(Lucknow Central)’den kaçabilmek için bir plan yapar. Acaba başarılı olabilecek mi?

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

13Truman Show [1998] IMDb 8.1

Truman Show

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Truman Show

Komedi, Drama, Bilim Kurgu

Sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip olduğu kabul gören Truman Show, Dünyanın en güzel adalarından birinde ütopik bir hayat süren toplumun içerisinde geçen bir filmdir. Bu adada yaşayanlar her güne mutlu uyanırlar ve hayatlarında hiç sorun yokmuşcasına yaşamlarını sürdürürler. Baş kahramanımız Truman da bu insanlardan birisidir. Güzel bir eşi ve mutlu bir hayatı olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını sokakta görür ve bundan son derece emindir. Ancak adam bir anda ortadan kaybolmuştur. İlerleyen zamanlarda daha farklı olaylar yaşayan Truman, bir şeylerin yolunda gitmediğini farkederek, yaşadığı hayatın gerçekliğini sorgulamaya ve test etmeye başlar. Jim Carrey’nin eşsiz performansı ile milyonların gözü önünde yaşayan bir adamın hikayesine tanık olacaksınız!

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

14Rear Window [1954] IMDb 8.4

Arka Pencere

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Arka Pencere

Polisiye – Gerilim

Bir Hitchcock filmi olan Rear Window, başarılı bir Fotoğrafçı olan Jeffires’in geçirdiği kaza sonrası bacağını kırmasıyla, New York’ta yaşadığı apartman dairesindeki zorunlu tatil sürecini anlatıyor. Bir süre sonra Jeffires’in tek eğlencesi bir dürbün ile çevre apartmanlardaki komşlarını izlemek oluyor. Bir süre sonra, bir komşusunun, karısını öldürdüğünden şüphelenir. Olayı araştırmaları için fotomodel olan sevgilisi Lisa’ya ve hemşiresi Stellay’ya durmu anlatır ve onlardan yardım ister…

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

15Bajrangi Bhaijaan [2015] IMDb 8.2

Sevginin Gücü

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Sevginin Gücü

Aksiyon, Komedi, Drama

Engeli olmamasına rağmen doğuştan konuşamayan Shahida adında 5 yaşındaki kız çocuğu ve onun konuşması için elinden gelen herşeyi yapan annesi, Shahida’yı tedavi ettirebilmek için Pakistan’dan Hindstan’a yola çıkarlar. Fakat çıktıkları bu yolculuk küçük kızın hayatını tamamen değiştirecektir, çünkü Trenle çıktıkları yolculukta Shahida, trenin durduğu bir durakta pencereden gördüğü kuzuların yanına gitmek için trenden iner. Trenin haraket etmesiyle, geride kalan Shahida, bilmediği topraklarda Hindistanda tek başına kalır. Tek başına sokaklarda dolaşan Shahida, Bajrangi adındaki bir adamla karşılaşır. Bajrangi, Shahida’ya yardım etmek ister ama Shahida’dan hiç bir bilgi alamadığı için ne yapacağını bilemez. Shahida’yı alır evine götürür aradan günler geçer ve şans eseri Shahida’nın Pakistanlı olduğunu öğrenir/anlarlar. Bajrangi, Shahida’yı Pakistana ailesinin yanına götürmeye and içer ve ikili macera dolu bir yola koyulurlar..

Uyarı: Duygusal olanlar mendillerini hazırlasınlar 🙂

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirisniz.

16The Sting [1973] IMDb 8.4

Belalılar

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Belalılar

Suç, Drama, Komedi

İntikam peşinde olan iki gangsterin macerası. 1930’ların Chicago’sunda arkadaşları kumar düşükünü bir gangster tarafından öldürülen iki sahtekar intikam almak üzere yemin ediler ve dahiyane bir plan hazırlamaya karar verirler. Planı hazırlamaktan daha zoru varsa o da uygulamak! Vizyona girdiği sene tam 10 dalda Oscar’a aday olmaya layık görülen ve gişede rekolar kıran The Sting, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi film, en iyi senaryo gibi neredeyse tüm önemli Oscar ödüllerini toplamayı başarmıştı.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

173 Idiots [2009] IMDb 8.4

3 Aptal

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : 3 Aptal

Komedi, Drama

Rancho, Farhan ve Raju, Hindistan’ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç arkadaştır. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideali barındırırken, Farhan ise ailesinin istediği doğrultuda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu büyük ilgisi nedeniyle mühendis olmayı istemekte. Bu üçlü kafadar ile profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluğun kardeşlik ile benzerliğini anlatırken, eğitim sistemini de sert bir dille eleştirerek, acı-tatlı eğlenceli bir hikaye anlatıyor. 3 Aptal, 3 yaşamın hikayesine şahit olacaksınız.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

18Rab Ne Bana Di Jodi [2008] IMDb 7.2

Sende Rabbimi Gördüm

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Sende Rabbimi Gördüm

Komedi, Drama, Müzik

İki farklı karakteri canlandıran Shahrukh Khan’ın eşsiz performansıyla sizi derinden etkileyecek bir film. İki karakteri canlandırmasının tek nedeni, gönlünü kaptırdığı güzeller güzli bir kız için kılık değiştirmesi. Ana karakter, Surinder Sahni dinine bağlı, mütevazi, ailesi olmayan, iyi kalpli ve temiz,saf bir memurdur. Aşık olduğu Taani Gupta ise çılgın, dans etmeyi seven ve sevgili dolu bir kadındır fakat ne var ki, bir süre sonra aşka inancını kaybetmiş, hayata küsmüş bir karakterdir. Bu iki karakterin tanışması ve ilişkisine, Surinder’ın Taani’nin gönlünü kazanması için verdiği çabaya şahit olacaksınız. Türkçesiyle, Ben sende Rabbimi gördüm diyor Surinder Sahni….

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

19One Flew Over the Cuckoo’s Nest [1975] IMDb 8.7

Guguk Kuşu

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Guguk Kuşu

Drama

Jack Nickolson’ın muhteşem oyunculuğu, senaryosunun muhteşemliği ile eşsiz bir yapıya sahip sinema klasiğidir Guguk Kuşu… Tutuklu olduğu cezaevinden deli taklidi yaparak kendisini akıl hastanesine gönderten ve bir çatlak olduğu kanaatine varılan McMurphy adlı mahkum, yatırıldığı hastanede de hareketleri ile dikkat çekecek ve çeşitli karışıklıklara neden olacaktır. Ancak bu durum beklenildiğinin aksine diğer hastalar için faydalı bile olacaktır. Çünkü otoritesi ile soğuk tavırlı ve suratsız olarak tanınan hemşire Ratched ile Randle arasında kıyasıya bir mücadele olacaktır. Dünya Kupası maçlarını izlemekten büyük keyif olan Randle, televizonun başındaki uyuşturucu kullanmış gibi kendinden geçmiş arkadaşlarının durumundan pek rahatsızdır ve akıl hastalıklarını redederek “siz kendinizini deli mi sanıyorsunuz? sokaklarda gezen ortalama gerzeklerden daha deli değilsiniz!” der. Bu karışıklıkların ortasında akıllı bir delinin hikayesini anlatıyor Guguk Kuşu…

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

20Eternal Sunshine of the Spotless Mind [2004] IMDb 8.3

Sil Baştan

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Sil Baştan

Drama, Romantik, Bilim Kurgu

Ayrıldığı sevgilisinden kalan anılarını, hatıralarını sildiren bir adamın hikayesidir Sil Baştan. İki yıllık ilişki yaşadığı sevgilisinden şok etkisi yaratan bir haber alan Joel Barish, teknolojik bir deneye katılan sevgilisine ilişkileri hafızalarından silinmeden kendisini hatırlatmaya çalışacaktır. Joel hafzıası silinirken, ilişkilerini gözlemleme fırsatı bulur, oldukça iyi başlayan ve zamanla kötüleşen ilişkilerini izlerken, yaşadığı güzel anıları görünce, hafızasının silinmesini durdurmaya çalışır çünkü, pişman olmuştur… Başarılı olabilecek mi? İzleyip görmeye ne dersiniz?

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

21Ghajini [2008] IMDb 7.4

Ghajini

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ☆ ☆ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Ghajini

Aksiyon, Drama, Gizem, Gerilim

Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biri olan Sanjay, nişanlısı Kalpana ile mutlu bir beraberlik içerisindedir. En kısa zaman içerisinde evlenmeyi düşleyen çift korkunç bir saldırıya uğrar. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay’ın gözleri önünde Kalpana’yı öldürür. Saldırı esnasında kafasından ağır darbe alan Sanjay hafızasını kaybeder. Her 15 dakikada bir hafızası sıfırlanır. Ghajini’yi bulmak ve intkimanı almak için yemin eden Sanjay, unutmamak için bir çok şeyi vücudunun çeşitli yerlerine ve not defterine yazıp çizmeye başlar. Neşeyle başlayan, hüzünlendiren ve nefretinizi canlandıran bir hikaye ile karşı karşıya kalacaksınız. Sanjay Singhania nişanlısının intikamını alabilecek mi?

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

22La vita è bella [1997] IMDb 8.6

Hayat Güzeldir

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

En iyi Film Tavsiyeleri : Hayat Güzeldir

Komedi, Drama, Romantik

Başkahramanımız olan hayat dolu Guido, güzeller güzeli Dora’ya aşık olur ve bütün engellere rağmen evlenirler. Çocuk sahibi de olan çiftin hayatındaki sorunlar tam bitti derken bu defa savaş patlak verir. Yahudi olduklarından dolayı toplama kampına alınırlar, Guido toplama kampı için oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu söyleyerek, oyunun kazananın bir oyuncak tank kazanacağını anlatır. İkinci Dünya Savaş’ının siviller üzerindeki yıkımını en iyi şekilde anlatan filmlerden yalnızca bir tanesi olan Hayat Güzeldir, hayatta her zaman her olumsuzluğa karşı bir umut olduğu mesajını içeriyor…

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirisniz.

23Hotel Rwanda [2004] IMDb 8.1

Ruanda Oteli

En iyi Film Tavsiyeleri : Ruanda Oteli

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

Biyografi, Drama, Tarih

1994 yılında Ruanda’da Hutu detekli hükümetin devrilmesi amacıyla çıkan Tutsi ve Hutu kabileleri arasında iç savaşta yaşanan katliamı anlatan Gerçek bir hikayeden uyarlanmış filmdir.
Paul Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir otel yönetmektedir. Paul için ırk ayrıştırılması, kategorizeleştirilmesi gereken bir özellik değildir. Tutsi olan eşi Tatiana ile mutlu bir evliliği vardır. Tutsi isyankarlarının öldürülmesiyle barış süreci biter, Hutu milisleri şehri kan gölüne çevirmeye başlamıştır. Paul, hem kendi ailesini hem de masum insanları korumak için bir şeyler yapmak zorunda hisseder ve bunun mücadelesini verir.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

24Capharnaüm [2018] IMDb 8.4

Capharnaüm

En iyi Film Tavsiyeleri : Capernaum

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

Drama

İlk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren bu şahane film, Toronto, Melbourne, Saraybosna, Zürih, Busan, Londra ve Stockholm gibi uluslararası festivalleri dolaştıktan sonrai Cannes’dan 3 ödülle döndü ve Altın Palmiye ödülüne de aday gösterildi.

Annemden ve Babamdan şikayetçiyim; beni bu dünyaya getirdikleri için…

Lübnan ve Fransa ortak yapımı olan bu filmde, Zain adında Lübnanlı bir çocuğun hayat hikayesine tanık oluyoruz. Sıradan bir çocuk gibi yaşarken, ailesinin ve çevresinin onu istismar etmesine karşı çıkarak evden kaçan, kendisine yapılan her haksızlığa dik duran küçük ama kocaman yüreğiyle 12 yaşında bir delikanlının hayat ile mücadelesini anlatıyor bu film. Zekası ve Pratikliği ile kazandığı zaferin hikayesi bu. Çocuk Adamın bu hikayesi izleyen herkesin hayatında bir iz bırakacak türden.

Fimin IMDb linkine buradan erişebilirsiniz.

25Togo [2019] IMDb 8.2

Togo

En iyi Film Tavsiyeleri : Togo

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ★

Biyografi, Macera, Drama

Hayvan severler ekran başına!
Eğer evcil hayvanınız varsa ve özellikle bir köpek besliyorsanız veya geçmişte böyle bir deneyiminiz olduysa bu film sizi içten içe saracaktır! Garantisi yüz üzerinden yüzdür!

Yaşanmış bir olayı anlatan bir film!

1925 yıllarında Alaska’da Nome adında bir kasabada difteri salgını oluşur ve kasabadaki çocukların çok büyük bir kısmı hasta olmuştur ve ölümle burun buruna gelmiş durumdalardır. Tek çare çocuklara serum verilmesidir ancak ilacı alabilecekleri en yakın yer 965 km uzaklıktaki başka bir kasabadadır. Ve hava şartları da bu durumu daha da zor hale getirir, çok kuvvetli bir fırtına yaklaşmaktadır. 965 km uzaklıktaki kasabaya ulaşmanın tek yolu Kızak Köpekleri ile ulaşımdır. Çok deneyimli ve kasaba halkınca güvenilir olarak görülen Leonhard Seppala adında bir adam ve Togo adındaki zeki ve çevik köpeği ile bu görevi kabul eder. Seppala’nın hem Togo ile tanışma anılarını hem de -70 dereceye kadar düşen hava koşullarındaki yaşam mücadelesine tanık olacaksınız.

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

26Les Choristes [2004] IMDb 7.9

Les Choristes

En iyi Film Tavsiyeleri : Les Choristes

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

Drama, Müzik

Müzik ruhun gıdasıdır!

20. yüzyılın ortalarında geçen bu filmin hikayesinde, Clément Mathieu adında bir öğrenci mümessil’i Fond de l’Etang adında bir okulda eğitim vermeye gelmiştir, ancak bu okul sıradan bir okul değildir. Rachin adında egoist, sert, disiplin delisi ve her hatayı cezanlandıran bir müdür tarafından yönetilir. Ancak Rachin bu huylarına rağmen başarılı olamaz çünkü bu okuldaki çocuklar doğuştan asidir! Üstelik Rachin’in yönemtemleri öğrencilerin üzerinde tersine etkilere göstererek, haylazlıkların artmasında neden olur. C. Mathieu okula geldikten sonra, çocukların haylaz olduğunu kabul etse de, Rachin’in yöntemlerini temelden rededer ve onaylamaz. Ve müzik tutkusuyla beraber, çocuklardan bir Koro oluşturur, bizde müzik ile tanışan bu haylaz çocukların nasıl bir değişime uğradığını ve müziğin nasıl bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz. İşte bu film, müzik ruhun gıdasıdır sözünün canlanmış bir halidir!

Filmin IMDb linkine buradan ulaşabilirsiniz.

277.Koğuştaki Mucize [2019] IMDb 8.3

7. Koğuştaki Mucize

En iyi Film Tavsiyeleri : 7. Koğuştaki Mucize

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

Drama

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Yurdaer Okur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Sarp Akkaya, Yıldırah Şahinler, Ferit Kaya, Hayal Köseoğlu, Deniz Celiloğlu

Güney Kore yapımı olan Miracle in Cell No 7 filminden uyarlanan Türk yapımı filmi 7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki bir çocuk ile aynı zekaya sahip olan Memo adında bir babanın adalet arayışını anlatıyor. Bir kazada ölen kız çocuğunu öldürmekle suçlanan Memo, hapse atılır ve idamına karar verilir. Üstelik ölen kız çocuğunun babası sıkı yönetim komutanıdır, hikaye 1983lerde bir ege kasabasında geçer ve ordu ülkenin yönetimine el koymuş bulunmaktadır. Memo suçsuz olduğunu anlatmaya çabalasa da kimse onu dinlemez ve inanmaz. Memo ve kızı Ova’nın tek isteği kavuşmaktır. Memo’nun sevenleri elinden gelen her şeyi yapar. Ancak bunun için bir mucize gerekmektedir, acaba o mucize gerçek olur mu? İşte bunu izleyerek öğreneceğiz…

28Bienvenue à Marly-Gomont (African Doctor) [2016] IMDb 7.0

Bienvenue à Marly-Gomont

En iyi Film Tavsiyeleri : Bienvenue à Marly-Gomont (African Doctor)

Biyografi Drama Komedi

Tavsiye Şiddeti ★ ★ ★ ★ ★ ☆

Oyuncular: Marc Zinga, Aissa Maiga, Beyron Lebli, Mêdina Diarra, Jonathan Lambert, Jean-Benoit Ugeux, Stêpthane Bissot, Marie-Philomêne Nga, Mata Gabin, Diogêne Ntraindwa, Jean Bediebe, Narcisse Mame, Sylvestre Amoussou, Frêdêrick Bukolê and More…

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlama film olan African Doctor günümüzde Fransa’da rap müzikle uğraşan Kamini Zantoko’nun babasının Fransa’da daha önce insanların hiç siyahi insan görmediği bir köyde doktorluk yapmaya başlamasını ve kendini insanlara kabul ettirme çabasını anlatıyor.

Doktor Seyolo Zantoko’nun hayatı kaçtığı diktatörlük, sineye çektiği ırkçılıklar ve Fransa’nın kırsalına, mevsimine yaşamına uyum sağlama çabalarıyla, sınıflar arası çekişmelere ve neden olduğu tavırlara, kasaba halkının Zantoko’ların kültürlerine özgü tavırlarına garipsemesine karşı, kendi geleneklerinden utanma ihtiyacı gibi sorunlarla sıkışmış bir hikaye. Zantoko daha önce hiç siyahi görmeyen insanlara kendisini nasıl kabul ettirecek? Kongo’dan Fransa kırasılna uzanan bir hikaye.

Filmin IMDb sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

BU LİSTEDE OLMALI DEDİĞİN FİLM VARSA, AŞAĞIDAN YORUM OLARAK BİZE İLETEBİLİRSİN!:)

2 YORUMLAR