Star Wars serisinin 7. filmi Güç Uyanıyor, 17 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girecek. Star Wars ilk filmi neredeyse bundan 40 yıl önce sinema evrenine dahil oldu ve o andan itibaren hiçbir şey aynı olmadı. İçinde barındırdığı felsefesi ve bilim kurguya kattığı estetik açısından yıllardır 7’den 70’e filmseverlerin vazgeçemediği bir fenomen haline geldi.

Ancak Star Wars hayranlarının çokluğu kadar seriye aşina olmayanlar da var.  Bu durum 7.’si çıkacak filmin ana temasını anlamak için tam anlamıyla bir çengel bulmaca. Çünkü serinin işlediği konular ve zaman  çizelgesi o kadar farklı zamanlarda çekildi ki, 17 Aralık’a kadar doğru kronolojiyle konuyu izlemek şu saatten sonra imkansız olabilir.

Star Wars: Güç Uyanıyor’un vizyona girmesine 3 gün kaldı. ve iki farklı zamanda çekilen iki 3’leme, toplamda 6 filmi anlamak oldukça zor. Gelin size Star Wars serisini doğru anlamada ve kronolojiyi özümsemenizde yardımcı olalım;
1. Yıldız Savaşları 1: Gizli Tehlike (19 Mayıs 1999)

133 Dakikalık serinin ilk filmi, orjinal seriden neredeyse 30 yıl sonra çekildi ve konu olarak Anakin Skywalker’ın çocukluğunda güçlerinin nasıl keşfedildiği üzerine yoğunlaştı.

2. Yıldız Savaşları 2: Klonların Saldırısı (16 Mayıs 2002)

142 Dakika süren serinin kronolojide 2. filmi 2002’de vizyona girdi ve bu sefer de Anakin Skywalker’ın gençliği mercek altına alındı. Luke ve Leia kardeşleri dünyaya getiren Padme-Anakin birlikteliği bu filmin yoğunlaştığı bir başka konu oldu. Star Wars’ta Cumhuriyeti koruması için kurulan Clone ordusu filme adını veren unsur oldu.

3. Star Wars 3: Sith’in İntikamı (19 Mayıs 2005)

140 Dakika süren serinin aslında 5. yapımı olan ancak 3. film olarak bilinen bu filmde ise Anakin Skywalker’ın Darth Vader’a dönüşmesi anlatıldı. Bu bir anlamda serinin 70’li yıllarda çekilmiş ilk filmeriyle aradaki bağı kuruyordu. Fakat bu bağın da içinin doldurulması öyle kolay olmayacaktı…

 

 

4. Star Wars 4: Yeni Bir Umut (25 Mayıs 1977)

121 Dakika süren serinin ilk çekilen ama aslında kronolojinin 7. basamağında bulunan filmde Darth vader’ın İmparatorluğun gücünü galaksiye yaymaya çalışması karşısında bir isyan hareketiyle karşılaşması konu edildi. İsyanın en gözü kara neferi ise öz oğlu Luke Skywalker’dan başkası değildi…

5. Star Wars 5: İmparator (21 Mayıs 1980)

127 Dakikalık “Empire Strikes Back” yani ülkemizde bilindiği adıyla İmparator, serinin kronolojisinde 8. basamak olmasına rağmen aslında çekilen 2. filmdi. İlk isyan hareketine karşı Darth Vader ve ordularının karşılık vererek savaşın büyümesini konu alan yapım seriyi bir kült haline dönüştüren imgeler içeriyordu.

6. Star Wars 6: Jedi’nin Dönüşü (25 Mayıs 1983)

136 Dakikalık Jedi’nin Dönüşü, bizim 17 Aralık’ta karşımıza çıkacak filmden önce yaşananları gördüğümüz tek yapım olarak tarihte yerini alıyor. Aslında tipik bir “Mutlu son” filmi olan Jedi’nin Dönüşü, Luke Skywalker’ın babasını alt ederek Direniş hareketinin kazandığı zaferi konu alır. Filmin sonunda Darth Vader taraf değiştirip oğlunu korumak istese de hayatını kaybeder ve ruhu iyilerin yanında yer alır. 17 Aralık’ta bu yaşananlardan sonra neler olduğu ortaya konulacak.