Baltık ülkelerinin incisi Litvanya’ya Erasmus için gitmek için birçok neden var. Biz de Erasmus için ülke kararı veremeyenler için neden Litvanya’ya gitmeniz gerektiğini derledik;

1Diğer Avrupa ülkelerine göre hayatın daha ucuz olması

 

Litvanya diğer Avrupa ülkelerine kıyasla verilen hibe miktarı (300 Euro) ile geçinme olanağı daha rahat olan bir Baltık ülkesi. Yerel para biriminden sonra az da olsa yaşanan değişim öğrencileri etkilememiştir. Bir Erasmus öğrencisi için hibe miktarı hiçbir zaman yetmez.

Alkol, sigara ve çeşitli sürekli-bağımlılık halinde bulunduğunuz ürünler fiyatların düşük olması sebebi ile paranızı daha çok harcamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle bağımlı olduğunuz alışkanlıklarınızın elinizde kalan hibe miktarını etkilediğini söylemeden geçemeyiz.

Ucuz olabilir ama hibenin yeteceğini asla düşünmeyin.

2Doğa ile iç içe yemyeşil bir şehir

Doğa tutkunuysanız Litvanya tam size göre. Ülkede toplam irili ufaklı 2890 göl var. Havalar ısındıkça göllere yüzmeye gidenler çok fazla. Bizim Antalya plajları gibi göllere yapay plajlar yapılmış.

BBQ etkinlikleriniz için harika alanlar var. Şehirle iç içe yeşil alanlar, özellikle İstanbul’dan gelenler için,  şehir trafiğinden ve stresinden sizi uzaklaştıracaktır.

3Avrupa’yı gezmeye Litvanaya’dan başlayın

Avrupa’nın bir çok kentine çok cazip fiyatlar ile uçma şansınız var. Bunun yanında Litvanya’da Baltık Denizi’ne kıyısı olan şehirlerden ucuz fiyatlarla gemi ile de seyahat etme şansınız var. Farklı deneyimler ile seyahatinizi keyifli bir tura dönüştürebilirsiniz.

Litvanya’dan ucuza uçak bulabileceğiniz havayolları: Wizzair ve Ryanair

Otobüs ile gezmek isterseniz ise bir çok alternatif şirket de var. Bunlardan birkaçı sırasıyla, Luxexpress, Simpleexpress ve Euroline

4Avrupada’ki en hızlı internete sahip olan ülkelerden biri

Avrupa’daki internet hızının en yüksek olduğu ülkelerinden birisi olması  burayı cazip kılmakta. Biz burada internet sağlayıcılar ile boğuşurken orada öyle bir sıkıntı yok.

Ayrıca telefonunuza hat almak için hiç sıkıntı yapmanıza gerek yok. Litvanya’da simcard bedava veriliyor ve paket ücretleri çok ucuz. Ucuza kaliteli bir internet kullanmak Litvanya’nın artısı.

5Unesco tarafından koruma altına alınan Old Town

Old Town-Vilnius

 

Litvanya’nın başkenti Vilnius Unesco tarafından koruma altına alındığından nasıl bir tarihe sahip olduğunu az da olsa tahmin edebilirsiniz. Old Town’da yürürken kendinizi tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissettiren bir havası var Vilnius’un.

6Kiliselerin görkemi

Tarihi kiliseler, müzeler, eski Sovyet zamanından kalma binalar ve Arnavut kaldırımlı yolları ile tarihi bir şehir sizi bekliyor.