1Dünyanın 7 harikasından birini görme imkanı

Ürdün, MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e, Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkentlik yapmıştır.

Ek Bilgi:THY ile seyehat edenler biletleri ile %15 indirimle Antik Kente giriş sağlıyor.

2Wadi Rum (Ay Vadisi)

Ay Vadisi’nde güneşin göründüğü anlarda tişörtle dolaşacak kadar sıcak olmasının yanı sıra, gölgelerde de kazak veya bir mont gerektirecek kadar serin oluyor.

Aqaba’ya 60 km mesafede olan çöle en iyi ulaşım aracı olarak Jeep öneririm.

Jeep veya deve ile çölde harika bir safari yapabilir ve bedevilerin geleneksel yemeği olan Zarb’ı yiyebilirsiniz.

3Kızıldeniz’de mercanları keşfetmek

Ürdün’de Kızıldeniz’e dalış yapmak turistler arasında popüler aktivitelerin başında geliyor.

Mercan kayalıklarını keşfetme imkanınız ve renkli bir çok balık ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça mümkün. Araştırmalarım sonucu size önerebileceğim ve bizzat kendim de denemiş olduğum mekan Arabdivers’tır.

Not:Kızıldenizdeki tüm mercan taşları Kral’a aittir ve alınmasının ciddi sonuçlar doğurabileceğini söylemek isterim.

 

4Lut Gölü veya Ölü Deniz

Yeryüzünün en alçak ve en tuzlu üçüncü gölüdür. İsmini Lut kavminden alan göl aynı zamanda çamur banyosu turizmine de ev sahipliği yapıyor.

5Ürdün de vazgeçilmez tek şey ‘Nargile’

TO GO WITH AFP STORY BY ROUEIDA MABARDI Syrian men smoke “nargileh” or waterpipes, which are popular among locals and tourists, at a traditional cafe in Damascus’ Old City on April 25, 2010. Syria became the first Arab state to ban smoking in public places, including restaurants, cafes, hospitals, universities and public transport earlier this month. The decree, which was signed in November 2009 by President Bashar al-Assad, went into effect on April 21. Hubble-bubble pipes, which are a favorite pastime in the region, have been restricted in public to well-ventilated and designated areas. AFP PHOTO/LOUAI BESHARA (Photo credit should read LOUAI BESHARA/AFP/Getty Images)

Ürdün sokakların da yürüdüğünüz zaman hep nargile içenlerle karşılaşacaksınız. İnsanlar banklarda bile nargile içiyor.

Girdiğiniz dükkanda nargile içmeyen esnaf görmek çok az bir ihtimal. Nedeni ise gayet açık; nargile yapmasını gayet iyi biliyorlar.