Hayranı olduğunuz filmleri izlerken merakınızı cezbeden şehirler ve mekanlar, her ne kadar gerçek dışı gibi gözükse de, aslında ulaşılmaz değiller. işte büyük hayranlıkla izlediğimiz 10 filmin çekildiği mekanlar;

10MELEKLER VE ŞEYTANLAR (VATİKAN, ROMA)

Dan Brown’un İlluminati’nin karanlık dünyasına dair geniş araştırmalarını içeren gerilim romanı Melekler ve Şeytanlar, aynı isimle 2009 yılında filme uyarlanmıştır. En az kitap kadar beğeni toplayan film, Roma sınırları içindeki Vatikan şehrinde çekilmiştir.

9THE AVANGERS (CLEVELAND, ABD)

Hulk, Iron Man, Kaptan Amerika ve Thor gibi süper kahramanların, azılı düşmanları Loki’yi durdurmak için el ele verdiği The Avangers, Cleveland (Ohio)’da çekilmiştir.

8İYİ, KÖTÜ VE ÇİRKİN (İSPANYA)

Sinema tarihinin en önemli western filmleri arasında yer alan İyi, Kötü ve Çirkin, İspanya’nın güneyinde bulunan Tabernas Çölünde tamamlanmıştır.

7GLADYATÖR (FAS)

Bol ödüllü Gladyatör filminin büyük bir kısmı, Fas’ın en önemli tarihi şehirleri arasında olan, Ait Ben Haddou’da çekilmiştir. Otantik yapısı ve tarihi dokusu ile sizi yüzyıllar öncesine götürecek bu harika şehri, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6AÇLIK OYUNLARI (KUZEY KAROLİNA ORMANLARI, ABD)

Suzanne Collins’in romanlarından sinemaya uyarlanan Açlık Oyunları’nın doğa harikası mekanları; DuPont Şelalesi’ni, sarp dağları ve çam ormanlarını çevreleyen Kuzey Karolina Doğa Parkı içinde filme alınmıştır.

5GODFATHER ( ABD, İTALYA)

Tüm zamanların en çok izlenen üçlemeleri arasında yer alan ‘Baba’ filmlerinin önemli bir kısmı, New York, ABD’de çekilmiştir. Sicilya sınırları içindeki Savoca köyünde çekilen sahneler ise, şehri tüm dünyaya tanıtmaya yetmiştir.

4ESARETİN BEDELİ (OHIO, ABD)

Eşsiz bir özgürlük hikayesi olan Esaretin Bedeli, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin hapishane sahneleri, Ohio’da bulunan ıslah evinde tamamlanmıştır. Son sekans ise, Valley Road (Mansfield) kırsalında çekilmiştir.

3MAMMA MIA

Filmin tamamı, Yunanistan’da bulunan Skopelos Adası’nda çekilmiştir. Ege Denizi’nin, sakin köy hayatının ve neşeli insanların panoramasını aktaran Mamma Mia’yı izlediğinizde, Yunan Adaları’na gitmek için can atacaksınız.

2YÜZÜKLERİN EFENDİSİ (YENİ ZELANDA)

J. R. Tolkien’in Orta Dünya’yı resmettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesi için teknolojinin nimetlerinden yararlanılsa da temel mekanlar, Yeni Zelanda’nın Matamata Platoları’nda çekilmiştir. Doğal çevre ve Hobbit diyarı için özel olarak tasarlanan sazdan evler, serinin hayranları tarafından ziyaret edilebilir.

1STAR WARS SERİSİ (TUNUS, ABD, ÇİN, NORVEÇ, İTALYA VE İRLANDA)

Star Wars serisi, film çekimleri dolayısıyla dünya genelinde en fazla ülkenin ziyaret edildiği yapımlardan biridir. Serinin ilk dönemde çekilen üçlemesinde ağırlıklı olarak Tunus Çölü içindeki Matenin kırsalı kullanılmıştır. Ayrıca, bazı çöl sahneleri Yuma Çölü’nde (ABD) tamamlanmıştır. “Sith’in İntikamı” bölümündeki meşhur sahne, Etna Yanardağı çevresinde filme alınmıştır. Farklı bölümlerde yer alan ormanlık alanlar için ise, Çin (Guillin), İrlanda Ormanları, Kaliforniya eyaleti içinde olan Redwood Ulusal Parkı gibi bölgeler tercih edilmiştir.