Mesajlaşırken veya bir tweet, instagram postu gibi paylaşım yaparken yazı diliyle gülmemizi sağlayan, üzüntümüzü temsil eden veya bir nesneyi simgeleyen emojiler artık yeni bir dil çeşidi! Hem de evrensel bir dil haline geldi.

Emojiler

2014 Yılından itibaren kutlanmaya başladı

Dünya emoji günü 17 Temmuz 2014 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. 17 Temmuz’un seçilme nedeni ise iPhone ve Androild telefonlarda emoji olarak takvimi temsil eden emojide 17 Temmuz yazması.

Arayüz tasarımıcı Shigetaka Kurita’nın NTT DoCoMo şirketi için 1999 yılında hazırladığı 12×12 piksel ebatındaki görseller emoji dilinin temelini oluşturuyor. Sokak levhaları, manga sanatı gibi alanlardan ilham alan Kurita, emoji dilini hayat geçirmesiyle mesajlaşmada karakter sınırlandırılmasına çözüm de bulmuş oldu.

Yarım asırlık simge

Gülen yüz emojileri

Gülen yüz şeklinin geçmişi yarım asırdan daha fazlasına uzanıyor. 1960 yıllarına kadar uzanan güler yüz emojisinin temeli, çalışanlarının motivasyonunu artırmak isteyen Ressam Harvey Ball’ın çalışmasına kadar uzanıyor.

Ball 1963 yıllarında 45 Dolar’a tasarladığı görseli, kısa sürede dünyanın hemen hemen her alanında görmeye başladık. Görselin haklarını satın alan Fransız vatandaşı Franklin Loufrani ise Gülen Yüz’ü tam anlamıyla olmasada A-Z’ye her alanda kullanılmasını sağladı.