Beşiktaş yeni stadı Vodafone Arena’nın açılış tarihi belli oldu. Beşiktaş’ın başkanı Fikret Orman, “Vodafone Arena’nın resmi açılışı 10 Nisan’da yapacağız. İlk maçımızı 11 Nisan’da oynayacağız.” diye konuştu.vodafone

“CUMHURBAŞKANIMIZIN KATKISI ÇOK BÜYÜK OLDU”
Stat açılışı için uzun zamandır uğraştıklarınmı açıklayan Orman, “Vodafone Arena’ya baktığınız zaman, 26 Mart 2012’de göreve geldik ve o gün başladık çalışmalara. Yaklaşık 1 yıl izin alması sürdü ve 21 tane kurula girdik. Bu 21 kurulun tamamından onay aldık. Dönemin başbakanı ve şimdiki cumhurbaşkanımızın bu izni almamızda çok yardımı oldu. Beşiktaş camiası adına tekrar ona teşekkür ediyorum. Onun iradesi olmasaydı, kurullardan geçip izin almamız mümkün değildi. Bazı bakanlar bu işe karşı çıkmıştı ama cumhurbaşkanımız bize çok yardımcı oldu. Biz de onun desteğiyle Türkiye’ye çok büyük bir eser kazandırdık.” dedi.

vodafone2

“BU STAT İÇİN İZİN ALAMAZ DİYORLARDI AMA…”
Stat için büyük bir mücadelenin içerisine girdiklerini kaydeden Orman, “Vodafone ile olan bir birlikteliğimiz başladı. Onlar da bize inandılar. Londra’da buluştuk, sonra geldik ve seçim sürecimiz var. Ağustos ayında 2013’te imzaları attık. Onlara da teşekkür ediyorum. Bize güvendiler ve bu stadın oluşması için bize güç verdiler. Şu anda bazı fotoğraflarını görüyorsunuz, sürecin nasıl geliştiğine dair. Bu bir sponsorluk anlaşmasından daha çok bir birliktelik gibiydi. Biz bir aile oluşturduk Vodafone ile. Bu stadın yapılmasından bugüne kadar çok uyumlu çalıştık. Artık stadın sonlarına geldik. Bunu sizlerle paylaşmak için buradayız. Büyük mücadele ettik, bu süreç kolay olmadı. Çok zorluklarla uğraştık. “Bu stad için izin alınamaz, elinden alınacak, altlarından tarihi şehiler çıktı, sular aktı.” gibi bir sürü şeyle uğraştık.” ifadelerini kullandı.

vodafonearena-640

“STAT İÇİN ÇOK ZORLANDIĞIMIZ GÜNLER OLDU”
Vodafone Arena’yı sadece bir stat olarak düşünmenin yanlış olduğunu ifade eden Orman, “Her sene deplasmanda maç yapıp şampiyonluğa oynadık. Finansal sıkıtnılar içerisinde hem yatırım yapıp hem de futbol takımını finanse ettikk. Zorlandığımız günler de oldu. Artık bütün Türkiye stad nasıl yapılır biliyor. Çatı nasıl kapanıyor, çim nasıl yapılıyor. Beşiktaş taraftarı gün gün takip etti. Onların da büyük desteği oldu. Hepsine teşekkür etmek istiyoruz. Bu stadın 147 locası var. Şu anda hepsi satılmış durumda. 20’nin üzerinde de bekleyen sırası var. Stadın daha temelini attığımız zaman bize inandılar ve bunlara yatırım yapan herkese teşekkür ediyorum. Stad zor bir lokasyonda. Çimin oturduğu zemin deniz seviyesinin altında. -4, -5 seviyelerine indik. Bu seviyelerde maç oynayacağız. Her gün 250 bin arabanın etrafında döndüğü bu stattan, 85 kamyon malzeme çıkarttık. Lojistik olarak çok zor bir lokasyon.” dedi.

vodafone3

400 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM
Vodafone Arena için yapılan yatırımın maliyetini de açıklayan Orman, “İnşaat ilerlemiyor, içeride 6 kişi çalışıyor” gibi sözlerle de uğraştık. Demek bu 6 kişi baya becerikliymiş. İşin şakası bir yana, 1000’in üzerinde kişiyle burada çalıştık. Burası bir stad diye düşünmemek lazım. Burası bir saray. İstanbul’un merkezinde bir cazibe merkezi oldu. Şehir içerisinde güzel görünebilmesi için de her detayına çok özendik. 400 milyon tl civarında bir yatırım gerçekleştirdik. Her konuda özel bir stad burası. Normal bir statta yapılan çim uygulamalarının yatırımı 700 bin tl civarında. Biz bu stadın sadece çimlerine 12 milyon tl harcadık.Sadece güvenlikle alakalı 20 milyona yakın tl harcadık. Görme engellilerin de maç izleyebileceği bir stad. Engelli kardeşlerimiz için de çok önemli işlere imza attık. Yaptığımız tüm yatırımlarla Türk sporunun gururu bir stad inşa ettik. ” şeklinde konuştu.

Kaynak: Ntv Spor