Dünyanın en büyük insan kaynakları firmalarından Mercer, her yıl yayımladığı Yaşam Kalitesi Endeksi’nin yanısıra Avrupa’nın en tehlikeli şehirlerini de sıraladı. Mercer’in yaptığı araştırmaya göre dünya daki en tehlikeli diğer şehirler şöyle

1. Kiev

  • “Diğer ülkelerle ilişkiler, iç istikrar, suç oranı ve hukuki düzen” gibi parametrelerin dikkate alındığı sıralamada Avrupa’nın en tehlikeli şehri Ukrayna‘nın başkenti Kiev oldu.

kiev

2. Belgrad

  •  Sırbistan’ın başkenti Belgrad geldi. Genel sıralamada 131’inci olabilen Belgrad‘da şiddet suçlarının nispeten az olduğu ancak yolsuzluk, hırsızlık ve vandallık gibi kişisel güvenliği tehlikeye atan durumların yoğun yaşandığı kaydedildi.

belgrad

3. Atina
  • Dünya sıralamasında 124’üncü olan Yunanistan‘ın başkenti Atina, Avrupa’nın en tehlikeli üçüncü şehri oldu. Mercer raporunda “Politik ve ekonomik belirsizliğin yanı sıra şiddet içeren gösteriler ve mülteci akışı da Atina‘yı güvenlik listesinde gerilere itti” ifadeleri yer aldı.
2

4. Sofia

  • Bulgaristan – sosyal huzursuzluğu yüksek düzeyde olan ülke 118. sıraya kadar geriledi. Avrupa Birliğinin en yoksul üyesi olan Bulgaristan’ta, insanlar sürekli olarak emeklilik kesintilerinin yanısıra yolsuzlukla mücadelede hükumete karşı protesto gösterileri düzenliyor.

 

sofia5. Budapeşte

  •  Macaristan mülteci krizinden bu yana kentteki sosyal huzursuzluk büyük bir artış göstererek 93’üncü sıraya  kadar yükseldi. Macaristan göçmen akışını engellemeye çalışsa da  sokaklarda ve tren istasyonlarında birçok protesto gösterisi düzenleniyor.

budapeşte

6. Madrid

  • Mercer listesinde 84. sırada yer alan şehir özellikle genç nüfusun işsizlik oranının yüksek olması ve ülkede  kemer sıkma politikalarından kaynaklanan sosyal huzursuzluk nedeniyle Avrupa‘nın bir diğer huzursuz kentlerinden birisi haline geldi.

madrid

7. Roma

  •  Paris saldırısının ardından Roma‘da sıralamada 82. sıraya geriledi. İtalyan şehirleri, Kasım ayında Paris saldırılarına benzer terör saldırıları için yüksek alarma geçirdi.

roma

 

9. Zagreb

  • Hırvatistan‘ın başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Zagreb 79. sırada yer aldı.

 

zagreb

10. Bükreş

  • Şiddet ve organize şuç oranları düşük olan şehirde küçük çaplı şucların artışı ve yaygın yolsuzluk dikkat çekiyor. Romanya‘nın başkenti Bükreş Mercer listesinde 79. sırada yer aldı.bükreş