Biz onları spot ışıklarının altında, gerek pota kırarken gerek top için bir oraya bir buraya atlarken (Boozer?!) izledik. NCAA organizasyonu sayesinde onlar da eğitime önem verenlerden. Birçok Nba yıldızının üniversite diploması var. Hatta bazıları ise hala eğitimine devam ediyor.

İşte onlardan bazıları…

 

  • Jeremy Lin- Ekonomi

1954 yılından sonra Harvard çıkışlı ilk profesyonel basketbol oyuncusu oldu.Liseden sonra bütün Ivy League üniversitelerine başvurdu fakat hiç birinden burs alamadı. Harvard’da Ekonomi bölümüne girdi Basketbol bursu olmamasına rağmen basketbol takımında yer almayı başardı ve 3.1 ortalamayla mezun oldu.

 

jeremy-lin

 

 

  • Steve Nash- Sosyoloji

Babası profesyonel futbolcu olan Steve spor hayatına futbol ile başladı.Sonra asıl ilgisinin basketbola olduğunu fark etti. Ve lisede harikalar yarattı. Arizona,Duke,İndiana,Maryland gibi kolejleri reddetti ve çok daha ufak bir kolej olan Santa Clara üniversitesini seçti.

0726821001427108682_filepicker

  • Chris Bosh- Grafik Tasarım

Üniversitedeki basketbol hayatı 1 sene sürmüş olsa da Bosh üniversiteden sonra hala iyi bir grafik tasarımcı olabileceğını düşünmekte.Sakatlıkları bu haldeyken bence düşünebilir.

2684974-1224754425-cbosh

  • Andre Iguodala- Eğitim Bilimleri

Lanphier Lisesinden sonra gelen teklifleri değerlendiren Andre seçimini Arizona’dan yana kullandı.

golden-state-warriors-andre-iguodala-travel-dance

 

 

  • Roy Hibbert – Siyasal Bilimler

Jamaika kökenli Amerikan olan Hibbert ailesinin isteğiyle Georgetown üniversitesini seçti ve dört senenin sonunda Toronto tarafından draft edildi.

GettyImages-508080784

 

  • Carlos Boozer- Sosyoloji

Batı Almanya doğumlu olan Boozer , liseyi Alaska’da okuduktan sonra Duke üniversitesinde başarılı üç yıl geçirdi.

Mar 10, 2015; Los Angeles, CA, USA; Detroit Pistons forward Anthony Tolliver (43) guards Los Angeles Lakers forward Carlos Boozer (5) in the first half of the game at Staples Center. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

 

 

  • Shaquille O’Neal – İşletme (Halkla İlişkiler?!)

New Jersey doğumlu Shaq liseyi San Antonio’da bitirdi. Liseden itibaren drafların gelecek bir numarası olarak görülen Shaq, üniversite seçimini Louisiana State tarafından kullandı. Burda İşletme bölümünü okuyan Shaq daha sonra Halkla İlişkiler bölümü üzerine yoğunlaştı. Düşününce zaten 19 yıllık Nba kariyerinde herkesi eğlendirebilen tek oyuncu olabilir. Adam Zürafanın selfiesine photobomb yapmış Allah aşkına.

shaquille-o-neal-1024

  • Kyrie Irving-  Gazeteci

Melbourne, Avustralya doğumlu olan Irving liseyi iki farklı New Jersey temelli okulda geçirdikten sonra çoğu oyuncu gibi gelen tekliflerden Duke takımını seçti ve burda Gazetecilik alanına yöneldi.

 

kyrie-irving

  • Deron Williams – Spor Yönetimi

Çoğu Beşiktaşlıya basketbolu sevdiren adam olarak bildiğimiz Deron Williams’a gelelim.Liseyi Texas takımı olan The Colony’de bitirdikten sonra Illinois’i seçti. 

GettyImages_501691834_sh648mqe_mysshbx9

  • Tim Duncan – Psikoloji

Aslında Tim Theodore Duncan’ın basketbola başlama hikayesi biraz şans eseri. Hugo kasırgası yüzdüğü havuzu yok edene kadar profesyonel yüzücü olmayı planlıyordu. Üniversitede Wake Forest’ı seçen Theodore bütün bireysel ödülleri topladı ve draftın 1.sırasından seçildi. Ayrıca draftlardan önce okulundan derece ve onur belgesi ile mezun oldu.

duncan_tim-1040x572

Bonus olarak ise;

  Sasha Kaun – Programcı

tim-duncan-san-antonio-spurs-sasha-kaun-cska-moscow-in-2013-us-tour-photo-m-serbin-cskabasket-com

Kendisi bir süre basketboldan sıkıldığını ve basketbol oynamayacağını, bunun yerine ise profesyonel olarak bilgisayar programcılığı yapacağını söyledi. Yetenekli bir programcı olduğu bilinen Kaun bir süre sonra NBA ile birlikte basketbola geri döndü.