Mali olarak kritik günler geçiren Galatasaray’a bir şokta UEFA’dan geldi, Sarı-Kırmızılı kulüb için UEFA açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 2015-2016 sezonu için Galatasaray’ın gerekli olan mali kriterleri karşılayamadığını duyurdu.

Açıklamada, “Galatasaray izlenmesi süresince gereklilikleri yerine getirmedi. Gereken adımlar atılacak.” denildi.

UEFA’nın şubat ayının sonunda bir değerlendirilme yapacağı ve bu değerlendirmeye göre bir karar vereceği bildirildi.

Dursun Özbek

 

UEFA’nın açıklamasından sonra Galastaray kulüp başkanı Dursun Özbek, Tv360 Telegol programında bir açıklama yaptı.

“Bir daha konuşacağız”

“UEFA’dan çıkan metin bana da ulaştı ama daha ne olacağı belli değil.Şubat ayında bizi çağıracaklar. Bir daha konuşacağız.”

“Fırtına çıkar mı bilemem”

“En kötü durum ne olur tahmin etmek zor ama önceden bekliyorduk bu durumu. Bugünkü durumun sebebi geçmişten gelen 3 senelik açık. 3 senelik açık sonrası böyle bir durumun ortaya çıkacağı belliydi. Yapılacak açıklamaların ardından fırtına çıkar mı bilemem”

“160 milyon Euro”

“Bizim geçmişten gelen açığımız 160 milyon euro. Dursun Yarsuvat döneminde bunu biraz kapattık ama devam eden kontratlar var. Her şey bir anda düzelmiyor. Ünal Aysal bu yüzden mi bıraktı bilmiyorum. Bunu söylemek spekülasyon olur.”
1156729_620x410Dusrun Özbek’in yaptığı bu açıklamadan anlaşıldığı üzere sarı kırmızılı yönetim bu durumun yaşanmasının bekliyormuş.

Peki Galatasaray’ı bekleyen yaptırımlar neler?

uefa-champions-leagueMen Cezası

UEFA şubat ayında diğer kulüplere örnek olsun diye Galatasaray’a Avrupa kupalarından 1 ve ya 2 yıllık bir  men cezası verebilir.

trasnferTranfer yasağı

Sarı kırmızılı ekibin UEFA şartlarını yerine getirmemesi sonuçunda alacağı ikinci büyük ceza Transfer yasağı. Galatasaray Kulübüne 1 ve ya 2 sezon transfer yasağı gelmesi kuvvetle ihtimal.

money-background-images-uongflupUEFA gelirlerine el konulması

Galatasaray kulübüne gelmesi muhtemel olan yaptırımlardan bir diğeri ise Avrupa kupalarında yapacağı maçların gelirlerinin bir kısmına UEFA’nın el koyması olacak.

galatasarayda-flas-transfer-gelismesi-38774Puan Silme

Ligde zor günler yaşayan sarı kırmızılı camia puan silme cezası alırsa bu sezon ve bir sonraki sezonda şampiyonluğu hayal olarak görebilir.