Çiftler evlendiğinde evlilik yüzüğü sol elin 4. parmağına takılır.  Alyans iki aşığı birbirine bağlayan bir sembol olarak kabul edilir. Farklı kültürlerde farklı anlamları barındırır. Örneğin Çin Kültüründe, her bir parmak ailedeki bireyleri temsil eder.

alyans-neden-4.-parmağa-takılır-640x400

Başparmak, anne-babayı
İşaret parmağı, kardeşleri
Orta parmak, sizi
Dördüncü parmak (yani yüzük parmağı), hayat arkadaşını
Ve serçe parmak, çocukları temsil eder.

Roma medeniyetinde ise sol elin 4. parmağındaki damar direkt olarak kalbe bağlıdır. Bu yüzden, 4. parmağa takılan yüzük, kalbe yani aşık olunan insana bağlıdır.

alyans-neden-yuvarlaktır

Ancak işin başka bir boyutu daha efsanelere dayanır.Ve en yaratıcısı olan da budur. Anlatılanlara göre alyansın 4. parmağa takılması Avrupa’da çok eski bir prensin buluşu.

Sevdiği kıza bir hediye göndermek isteyen prens görkemli bir yüzük yaptırır. Ancak yüzüğün hangi ele ve parmağa takılması gerektiğini bilemez. Bu yüzden, hem kızı etkileyebilmek hem de yüzüğü parmağa takarken bir hikaye anlatabilmek için düşünmeye başlar. Hikaye yaratıcı olmalı ve yüzük alalade bir parmağa geçirilmemelidir. Bu yüzden prens düşünmeye başlar.

Elleriyle çeşitli hareketler yapan prens aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz hareketten yola çıkarak yüzüğün sol elin 4. parmağına takılması gerektiğine kanaat getirir;

5665844f18c773288862d6ac

Bu hareketler bütünü sonucu, bütün parmaklar birbirinden ayrılırken, eşlerinizi temsil eden 4. parmaklar birbirinden ayrılmaz. Bu da alyansın 4. parmağa takılma ve bir ömür boyu birbirinden ayrılmayacak çift anlamına gelir. Bu ritüel  günümüze kadar Çin’deki gelenekle beraber harmanlanarak gelmiştir.

Hareketi yapmak için aşağıdaki gibi yapabilirsiniz;

İlk önce avuçlarınızı birbirine bakacak şekilde açın. Orta parmakları bükün ve sırt sırta birleştirin. Daha sonra kalan dört parmağınızı da şekildeki gibi açıp, uç uca getirin.


dfghgkjhkl

Şimdi, anne babanızı temsil eden baş parmaklarınızı ayırmaya çalışın… Açılacaktır, çünkü anne babanız sizinle birlikte ömür boyu yaşamayacaktır. Er ya da geç onlardan ayrılmak zorundasınız.

dfhhgkjkşk

Baş parmaklarınızı önceki gibi birleştirip, kardeşlerinizi temsil eden işaret parmaklarınızı ayırın. Onlar da ayrılacaktır, çünkü kardeşleriniz kendi ailelerini kurup, ayrı bir hayat seçer.

dfhhgkjkşk

İşaret parmaklarınızı birleştirip, çocuklarınızı temsil eden serçe parmaklarınızı ayırın. Onlar da ayrılıcak, çünkü çocuklar da evlenir ve bir gün kendi hayatlarını kurar.

dfhghkhjl

Son olarak serçe parmaklarınızı birleştirip, eşlerinizi temsil eden yüzük parmaklarınızı ayırmaya çalışın. Ayıramadığınızı görünce şaşıracaksınız. Çünkü karı-kocalar hayat boyu bir arada yaşarlar… İyi günde ve kötü günde…

sdghghjkhgjkj