Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının ‘Üzüm Tepesi’nde gömülü olduğunun açıklanması tarihçileri ikiye böldü.

1165390_117918dc964fc4b030639fa496154789

Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbenin bulunmasına yönelik çalışmalar kapsamında, Macaristan ve Türkiye hükümetleri 2012 yılı itibariyle imzalanan anlaşmalar çerçevesinde başlamıştı.  Araştırmalar, Macaristan’ın Zigetvar şehrinde, Kaleye 4 km uzaklıkta bulunan ve Üzüm Tepesi olarak bilinen mahalde yapılan kazılar, içerisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömülü olduğu Türbenin de bulunduğu Osmanlı yerleşkesini ortaya çıkardı.

iste-kanuni-nin-mezari-1888451

Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, araştırmacılar tarafından bulunan yerin aslında Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarına ait olmadığı iddia edildi.
Zigetvar Seferi sırasında, 1566 yılında Macaristan’da hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın (76) iç organlarının Üzüm Tepesi’nde gömülü olduğunun açıklanması tartışmaya neden oldu. TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi tarafından 2012 yılında başlatılan çalışma önceki gün Macaristan’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanmış, Türk ve Macar bilim adamları, Kanuni Sultan Süleyman’ın yıllardır tartışma konusu olan iç organlarının gömüldüğü ‘kayıp türbenin yerini bulduklarını’ bildirmişti. TİKA yetkilileri, kazıların tamamlanmasının ardından yapının aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini belirtti.

a9e163a97224e1bc_600x479

TÜRBE ZİGETVAR KALESİ’NİN İÇİNDE

Diyanet İşleri Başkanlığı adına mezarın yerinin bulunması için yürütülen projeye koordinatörlük yapan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil ise “Bizim kaynaklarımız 2. Selim’in, bizzat belgelerine dayanıyor. Bu belgeler, Kanuni’nin iç organlarının bulunduğu mezarın Zigetvar Kalesi’nin içinde olduğunu gösteriyor. Onların dediğiyse 13 kilometre dışarıda. Kesinlikle Kanuni Türbesi orada değil” dedi. Kayıp mezarla ilgili açıklamalara tepki gösteren İbrahimgil, “Belgelerde tekke-türbe birliktedir. Üçü de kale içerisinde. Onların dediği yer otağın olduğu yerde. Belgelerdeyse otağın olduğu yerde defnedilmediğine dair kesin bilgi var. Elimizdeki belgeler ve jeofizik taraması tam aksini söylüyor” diye konuştu.

--1888450

YERİN TAM TESPİTİ ZOR

İstanbul Ünversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Tarım Ertuğ ise “Üzüm Bağları, arkeolojik çalışmalarının yoğunlaştığı yerdi. Organların defnedildiği tahmin edilen üç nokta vardı ve Üzüm Tepesi de o noktalardan biriydi. Ancak otağın kurulduğu ve organların defnedildiği yeri tam olarak tespit etmek zor. Doğru bilgilere ulaşmak için biraz bekleyip çıkarılan bulguların incelenmesi bize daha sağlıklı bilgi verecektir.”

1165390_36f47a3076e0c0e12a3f4b793876dd02

AFYONCU: BİR BİNA BULMAKLA ‘DOĞRU YER’ DEMEK OLMAZ

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Kanuni’nin mezarının bulunduğunun söylenmesi için erken olduğunu ifade etti. Afyoncu, “Kazı yapılan tepe Osmanlı kaynaklarında bahsedilen konuma çok benziyor. Bir mühür motifi bulmakla, bir bina bulmakla ‘Burası doğru yer’ demek olmaz. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinin bulunduğu alanda cami, türbe, kaleden oluşan bir kompleks bulunmalıdır. Kazı çalışmaları çok önemli ve değerlidir. Türkiye’de Osmanlı arkeolojisi alanı yoktur. Yurtdışında bu tarz bir çalışma yapılması önemlidir. Tahmin ediyorum ilkbaharın gelişiyle aramalar devam edecek. Biz de gerçek cevaba o zaman ulaşacağız. Şimdi her sonuç için çok erken” dedi.