Hiç kuşkusuz ki Türkiye’de anime izleyicisinin sayısı giderek artmakta. Cizgi film endüstirisinin %60’ına hakim japonya bu alanda tek başına liderliğini ilan etmiş durumda.

Aslıbu ekibi olarak size izlemeniz gereken animeler listesi hazırladık.

 

1ONE PUNCH MAN (2015)  IMDB 9,4

TÜR: Aksiyon, Komedi, Parodi, Bilim-Kurgu, Doğa-üstü, Seinen

 • Anime hakkında: Bu yıla damgasını vuran animemiz One Punch Man. Kel kafası ve de hiç de etkileyici olmayıp her tarafından sıradanlık fışkıran Saitama adındaki genç hakkında. Ne var ki sıradan görünüşünün altında sıradan problemler yatmamakta. İşin aslında kendine zorlu rakipler arayan süper bir kahraman o! Asıl sorun işte burada ortaya çıkıyor. Ne zaman umut vadedebilecek bir rakip ortaya çıksa tek yumrukla amele sümüğü gibi yere yapıştırıyor. Acaba Saitama sonunda kendisine meydan okuyabilecek kötü birisini bulabilecek midir? Meydan okumak için yeni kötüler ararkenki Saitama\’nın kolay ve komik zaferlerini sakın ola kaçırmayın!

2FULLMETAL ALCHEMIST (2003) IMDB: 9,1

Tür: Shounen, Fantastik, Simya, Askeri, Dram

 • Anime hakkında: Fullmetal Alchemist, 20. yüzyılın başlarında, alternatif bir dünyada, Amestris isimli bir ülkede geçen bir FANTASTİK mangadır. Bu alternatif dünyada abartılmış bir SİMYA bilimi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır ve gerçek hayatta görülmeyen ayrı fantastik bir olgudan bahsedilmektedir. Gerçek hayat simyacılarının daha düşük metalleri altına dönüştürme teşebbüsleri vardı. Dizinin kurgusal dünyasında, simya, dönüşüm çemberleri kullanılarak bir maddeyi başka bir maddeye dönüştürme bilimidir; gerçek-dünya bilimi temel alınarak ve sihir de eklenerek oluşturulan bu simyanın kullanımı sınırsızdır. Yetenekli simyacılar, State Alchemist (Devlet Simyacısı) olup Amestris askeriyesinin Devlet Simyacıları’na katılabilmek için sınava başvurabilirler.

3COWBOY BEBOP(1998)  IMDB: 9,0

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Macera, Seinen

 • Anime hakkında: 2071 yılında, uzay gemileri Bebop’ta seyahat eden bir grup paralı avcının maceralarını anlatır. Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır. Toplam 26 bölümden oluşmaktadır ve bir de uzun-metrajlı bir filmi vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=nLcjvroVllU

4HAJIME NO IPPO(2000)  IMDB: 8,9

Tür: Dövüş, Spor, Dram, Aksiyon

 • Anime Hakkında: Magunochi Ippo, içine kapanık, utangaç, sıradan bir lise öğrencisidir.
  Okuldan arta kalan zamanını annesine, balık işinde yardım ederek
  geçirmektedir. Tartaklanmaktan nefret etmektedir ama karşı koyamamaktan daha çok nefret etmektedir. Bir gün okulun serserileri, İppo’ya saldıracakken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Ippo, Takamura’ya hayran kalır ve boks öğrenmeye karar verir.

5THE DEVIL is a PART-TIMER(2013) IMDB: 7,9

Tür: Aksiyon, komedi, Fantazi

 • Anime Hakkında: Şeytan Kral Sadao, Kahraman Emilia tarafından kötü bir şekilde yenildikten sonra diğer dünyaya bir başka değişle modern Tokyo’ya gitmeye zorlanmıştır. Şeytan kralın sahip olduğu tek şey dünyayı fethetmek için gerekli yeteneklerdir. Yani şu anki durumda tamamen işe yaramaz gereksiz yetenekler… Bu yüzden yarı zamanlı olarak çalışıp kendi hayatını sürdürmek zorundadır.

6HANASAKU IROHA(2011) IMDB: 7,9

Tür: Komedi, Dram

 • Anime hakkında: Şehirli Matsumae Ohana geleceğine dair henüz hiçbir karar vermemiş, hafif melankolik takılan, 16 yaşında bir genç kızdır. Başına buyruk annesi, sevgilisinin borcu yüzünden şehri terk etmek zorunda kalınca Ohana’yı büyük annesine gönderir. Ohana gelir gelmez büyük annenin boyunduruğuna girer ve kadının otelinde çalışmaya başlar. Şartlar zorludur, çalışanların hepsi ayrı bir manyaktır, Ohana ise peri masalı ararken kendini cadı kazanına düşmüş gibi hisseder.

7PSYCHO – PASS (2012)  IMDB: 8,3

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim-kurgu

 • Anime hakkında: Teknolojinin gelişmesiyle insanların suç işleme potansiyellerini ve suç işledikleri zaman işledikleri suçun derecesini ölçebilen “Psycho-Pass” adında bir cihaz icat edilmiştir. “Dominators” adlı silahlar ise sadece Psycho-Pass adlı cihazın üst düzey suçlu olarak gösterdiği kişiler üzerinde etkili olan bir silahtır. Akane Tsunemori, güvenlik okulundan birincilikle mezun olmuş ve özel olarak kurulmuş olan “Unit 1” adlı güvenlik biriminin başına getirilmiştir. Bu birimin özelliği, üst düzey suçlu ve aynı zamanda yetenekli olan, dominators adlı silahlarla kontrol altında tutulan kişilerden oluşuyor olmasıdır.

8GURREN LAGAN (2007)  IMDB: 8,6

Tür: Mecha Aksiyon

 • Anime Hakkında: Gelecekte insanlar, yeraltına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu insanlar, sık sık gerçekleşen depremler yüzünden sürekli daha derine inmişlerdir. Yeraltındaki köylerden biri olan Jeeha’da yaşayan ve ailesini yıllar önce bir depremde kaybeden Simon, köydeki en iyi kazıyıcılardan biridir. Simon, birgün kazısı esnasında garip bir alet bulur, bunun üzerine “Gurren Brigade”in lideri olan Kamina, Simon’u çetesinin bir üyesi yapar. Kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir. Ancak Simon ve Kamina’nın kaçma teşebbüsleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=k-bV6GOGbQI

9DEAD NOTE(2010) IMDB: 8,6

Tür: Gerilim, Korku, Aksiyon, Doğaüstü-güçler

 • Anime Hakkında: Light, sıradan bir lise öğrencisidir. Ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.

10YOUR LIFE IN APRIL(2014) IMDB: 8,9 

Tür: Dram, Müzik, Romantizm, Okul, Shounen

 • Anime Hakkında: Piano dahisi Arima Kousei, çocuk müzisyenler yarışmasını kazandıktan sonra herkes onun adını öğrenmiştir. Fakat; ona en çok destek veren annesinin ölümünden sonra zihinsel ve duygusal bir çöküş yaşayan Kousei, artık kendi piyanosunun sesini bile duyamaz olmuştur. Bu olayın üstünden iki sene geçtikten sonra bile, piyanoya dokunamayan Kousei, bütün yaşamını böyle gideceğini düşünürken tanıştığı bir kız her şeyi değiştirecektir.

11TORADORA!(2008) IMDB:8,3

Tür: Komedi, Romantizm, Okul, Dram

 • Anime hakkında:Lise ikinci sınıfa başlayan Ryuuji Takasu sevimli ve sıradan bir çocuk olmasına rağmen, belalı biriymiş gibi görünen bir yüzü olduğu için çevresindekiler ondan kaçınmaktadır. Ryuuji okulun ilk günü en yakın arkadaşı Yuusuke Kitamura ve uzun süredir hoşlandığı kız Minori Kushieda ile aynı sınıfta olduğunu görünce çok sevinir. Ancak beklenmedik bir anda “okulun en tehlikeli ve risk seviyesi yüksek yaratığı” denen ve aynı sınıfta olduklarını kısa süre sonra öğreneceği Taiga Aisaka’ya çarpar. Ufak yapılı ama oldukça vahşi bir kız olan Taiga da kendisi gibi arkadaşları, hatta ailesi tarafından bile dışlanan biridir.

12PARASYTE (2014) IMDB: 8,7

Tür: Korku, Psikolojik, Gerilim, Aksiyon, Bilim-Kurgu

 • Anime hakkında: 17 yaşındaki Izumi Shinichi, Tokyo’nun sakin bir mahallesinde annesi ve babasıyla yaşamaktadır. Bir gece Parazitler olarak adlandırılan solucanımsı uzaylılar dünyayı istila edip insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçirirler. Shinichi uyuduğu sırada bir Parazit kulağından girmeye çalışır. Ama o sırada Shinichi kulaklık taktığı için Parazit başarısız olur ve sağ koluna girerek kolun kontrolünü ele geçirir.

https://www.youtube.com/watch?v=b4arXErLNQg