Özellikle Cadılar Bayramı ve Noel’de sosyal medyada karşımıza çıkan kostüm giydirilmiş köpek fotoğrafları sayısında ciddi artış yaşanıyor.

Bu fotoğrafların çoğumuzu gülümsettiği bir gerçek.
Ancak kostüm içindeki köpekler bunu komik bulmuyor olabilir…

Kraliyet Hayvanları Koruma Derneği (RSPCA), evcil köpeklere kostüm giydirmenin köpeğin psikolojisini olumsuz etkileyebileceği belirterek, köpek sahiplerini uyardı.

151217173300_kopek_kostum_2_624x351_aylinyazan_nocredit
RSPCA’dan Dr Samantha Gaines “Eğlencenizi bozmak istemeyiz ama bazı köpekler için kostüm giymek korkutucu ya da rahatsız edici olabilir. Özellikle kostümün sarkan ya da uçuşan parçaları varsa” diyor.

Köpekler hislerini kulakları, gözleri, kuyrukları ya da duruş şekilleri ile anlattığı için özellikle büyük kostümler, köpeklerin çevresiyle iletişimini engelliyor.

Gaines “Vücutlarını örterek onların iletişim kanallarını kapamış oluyoruz. Bu onları endişelendirip strese sokabilir. Özellikle Cadılar Bayramı ve Noel döneminde, kostüm giyidirilmiş köpeklerin fotoğraflarda üzgün görünmesinin nedeni bu olabilir” diyor.
151217173418_kopek_kostum_4_624x351_aylinyazan_nocredit

Peki köpeklere üşümemesi için giydirilen yelekler de köpek üzerinde olumsuz etki yapıyor mu?
Dr Gaines köpeğin kuyruğu, kafası ve kulakları açıkta olduğu ve rahatça hareket edebildiği sürece yelek giydirmenin kaul edilebilir olduğunu söylüyor.