Erasmus eğitimi için gittiği İtalya’da tarihi duvarlara ismini yazan Türk kardeşimizden sonra gün geçmesin ki yeni bir vatandaşımız daha adını dünyaya skandallarla duyurmasın.

fgfghj

B.G. isimli Türk turist kiraladığı otomobille Bosna Hersek’in en önemli tarihi ve kültürel miraslarından olan tarihi Mostar Köprüsü’nden yasak olmasına rağmen arabayla geçti.

mostar-koprusunu-oto-377f71bbbfb5daa02679

Hersek-Neretva Kantonu Polis Sözcüsü Ljudevit Maric, bir araç kiralama şirketinden kiralandığını belirledikleri otomobili ve sürücüyü aramaya devam ettiklerini kaydederek, “Söz konusu Türk vatandaşı ile konuştuğumuzda, niyetinin ne olduğunu, kasıtlı olarak mı yoksa yanlışlıkla mı köprüye çıktığını anlayacağız” diyor.

497100

Mostar köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencisi Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmişti. Köprü, sadece şehre ismini vermekle kalmayıp yıllarca medeniyetleri, kültürleri birleştiren simgelerden biri olma özelliğini taşıyor.

2

Bosna Savaşı sırasında önce Sırpların tank saldırısına uğrayan Mostar Köprüsü Hırvat milisler tarafından 1993 günü ağır şekilde tahrip edilip, yıkılmıştı.

Old-brige

Köprü daha sonra Türkiye tarafından yeniden inşa edildi. İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Açılışı, çok sayıda televizyon ekibi naklen yayınla seyircilerine ulaştırdı.

bosnia.large

Kaynak: Al Jazeera