Yıldız Savaşları filmleri dünya çapında 3.3 milyar dolarlık bir hasılat toplamanın yanı sıra yüz binlerce kişinin üyesi olduğu bir din de doğurdu.

151214155629_digihub_jedi_624x351_getty

Jediizm Dini filmde anlatılan pelerin giyen ve ışın kılıcı taşıyan Jedi şövalyelerinin inançlarına dayanıyor.
İngiltere’de merkezi bulunan Jediizm Kilisesi Yıldız Savaşları’nın son filmi “Güç Uyanıyor”un galasının ardından filmde Jediizm dinine pek çok atıf olduğunu iddia ediyor.

151214160706_digihub_jedi_412x549_patrickdaychilds

Jedi ismi Chi-Pa Amshe olan Patrick Day-Childs İngiltere’deki Jediizm Kilisesinin efendilerinden.
Dine 10 yıl önce katılan Day-Childs Kilise’nin konseyindeki beş kişiden biri. Çocuklarına Yıldız Savaşları filmindeki karakterlerinin ismini veren Day-Childs, Jediizm Dini’ni anlatıyor:
Image copyrightPatrick Day Childs
İngiltere’deki Jediizm Kilisesi’nin ana inançları neler?

151214155950_digihub_jedi_624x351_getty

Her gün kullandığımız ve takip ettiğimiz bir Jedi ilkesi var; duygu yok barış var, cehalet yok bilgi var, tutku yok huzur var, kargaşa yok uyum var ve ölüm yok güç var.
unnamed (2)

Öldüğümüzde dünyada bir iz bırakarak ve herkesin bizi iyi ya da kötü hatırlayacağı şekilde güce teslim olduğumuza inanıyoruz. İki dinli insanları da aramıza katmaktan mutluyuz. Örneğin Müslüman Jedi ya da Budist Jedi gibi.
images

Kilisenize kaç Jedi üye?
Anketlere göre pek çok insan anarşist nedenlerden ya da şaka olarak bunu yapıyor. Ama pek çoğu da gerçekten inandığı için katılıyor.
162546536

Kiliseye üye olmak için bir eğitim programı indiriyorsunuz ve sonunda bir sınavdan geçmeniz gerekiyor. Şu anda 250 binden fazla kişi bunu yapmış durumda.
İngiltere’deki tek Jediizm Kilisesi’yiz. Din hakkında bizi ayda 100 kişi arıyor ama film yaklaşınca arayanların sayısı haftada 1000’e çıktı.
images (1)

Üyeler cübbe giymek zorunda mı?
Kimseyi özel bir giysi giymeye zorlamıyoruz. Sadece törenlerde ve şövalye nişanlarında cübbe giymelerini teşvik ediyoruz. Cübbe başlıkları pek çok insan için bir koruma örtüsü.
Otizmli ya da gergin kişiler kiliseye üye olmak istediklerinde onları evlerinden çıkmaları için cesaretlendiriyoruz.

Başlıklar endişelerini gidermek için işe yarıyor.
Kendilerini ‘Jedi’ olarak tanımlayanların sayısı artıyor
265 bin 700
kişi Jedi olduğunu söylüyor
65 bin kişi Avustralya’da
9 bin Kanada’da
15 bin 70 kişi Çek Cumhuriyeti’nde
176 bin 600 kişi İngiltere’de ‘Ben Jedi’ım’ diyor.
Kaynak: 2011 Ulusal Nüfus Sayımları

Peki ya karanlık taraf?
Daha iyi anlayabilmek için Sith Kiliseleriyle de çalıştık. (Sithler Yıldız Savaşları’nda karanlık taraftaki eski güç kullanıcıları) İnsanları başkalarını öldürülmeleri için teşvik etmiyorlar. Sizi yönlendirmeleri için duygularınıza izin vermenizi söylüyorlar.
Dininiz hakkında konuşuyor musunuz?
Bundan utanmıyorum. Eğer bir sohbette geçerse saatlerce konuşabilirim. Fakat her yerde cübbemi giymiyorum. Sadece arabamda “Ben Jediizm’i takip ediyorum” diyen bir etiket.
Çocuklarınızı birer Jedi olarak mı yetiştiriyorsunuz?
Onları Jedi değerleriyle yetiştiriyorum çünkü en basit şekliyle Jediizm başkalarına yardım etmek demek. Sanırım herkes çocuklarının bunu öğrenmesini ister. Kendi inançlarını seçecek yaşa geldiklerinde karar onların. Nişanlım bir Jedi değil ve bunu bir sorun olarak görmüyor.
Eğer son film Jediizm ile ilgili yeni bir fikir ortaya atarsa o zaman din değişecek mi?
Filmi sadece bir hayran olarak değil aynı zamanda bir inanan olarak göreceğimizden dolayı heyecanlıyız. Bu bir hayran grubu değil, kendi başına gelişen bir şey. Örneğin birden bire Jedi kötü tarafa geçer ve hepsi Sith Lordlarına dönüşürse, dinimizin bundan etkilenmemesi için pek çok yazılı kural bulunuyor.