Hayatımızda bazen birçok olaya şahitlik ederiz; kazalara, şansızlıklara, ölümlere acılara. Bazen de insanların ne kadar da efsunlu  olduğuna, gökten şans yağdığına.

Size dünyadaki son derece şansı yaver gitmiş 10 insanı takdim ediyoruz;

1Lena Påhlsson

Lena Påhlsson, 16 yıl önce bahçesinde sebze dikerken evlilik yüzüğü parmağından çıkıp kayboldu. Günlerce aradı kıymetli yüzüğünü bir Gollum misali ama bulamadı. Yıllar geçti, die kolay 16 yıl. Toprağın aldığı yüzük sahibine yine topraktan geri geldi. Yüzük, büyüyen havuçlardan birine parmağa takılır gibi girmiş bir şekilde toprağın altından yeryüzüne çıktı, sahibini buldu.

2Steve Flaig

Steve annesiz büyüdü ve yıllardır anne hasretiyle yanıp tutuşarak onu aradı durdu. İşin aslı ise yıllardır yanlış soyismi arıyormuş. Tam umutsuzluğa düştüğü anda bir tesadüf annesini bulmasına yardımcı oldu. Steve bir gün büyük bir market zincirinde çalışmaya başlar, günlerden birinde mağaza müdürüyle yaptığı sohbette hikayesini ve içine düştüğü mücadeleleri anlatır. Mağaza müdürü annesinin soyadını öğrendiğinde, aklına o marketin başka bir şubesinde çalışan ve yıllardır oğlunu arayan kadın  gelir. Ve mutlu son; Steve annesine kavuşur.

3Virginia Fike

Virginia yıllardır sayısal loto oynayan bir kadın. Her zaman da aynı rakamları kombine edip duruyordu. İlk sayı her zaman ailesinin evlendiği tarihti. İkincisi ise ailesinin evlendikleri günkü yaşlarıydı. Ancak bir türlü zaten şansı milyonda bir olan lotoyu tutturamıyordu. 2012’ye gelindiğinde iki loto birden oynadı. Ancak yanlışlıkla yıllardır yaptığı kombinasyonun sayılarından birini başka yazdı. Ve yanlışlıkla oynadığı rakamlar on 2 milyon dolar ikramiye getirdi.

4Tsutomu Yamaguchi

Tsutomu Yamaguchi Japonya’da gerçekleşen, yıkımı büyük olan iki nükleer saldırıdan sağ kurtulmuş tek insan. Hiroşima’da gerçekleşen atom bombası saldırısında iş seyahati için oradaydı ve sadece 3 km ötede patlama gerçekleşti. Çok ciddi yara alsa da sağ kurtuldu. Üç gün sonra ise, Nagasaki’deki iş yerine döndüğünde ise ikinci atom bombası saldırsı gerçekleşti. Ancak yine sağ kurtuldu.

5Harrison Odjegba Okene

Harrison Odjegba Okene bir seyahat gemisinde aşçı olarak çalışıyordu. Gemi su almaya ve batmaya başladığında tuvaletteydi ve tahliye için vakit kalmamıştı. O telaş içinde, Okene kimsenin aklına gelmemişti ve artık o tamamen yalnızdı. Bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. O andan itibaren Okene’nin şansı yaver gider ve makine dairesine gitmenin bir yolunu bulur. Su artık onu boğacak kadar yükselir. Şans o ki, tam da orada açılmış bir hava yastığı bulur ve içine girer. Kurtarma ekibi onu 3 gün sonra bulur. Okene 12 kişilik mürettebat içinde kurtulan tek kişi olur.

6Joan Ginther

Bu kadın sayısal loto satan dükkanda çalışan bir kadın. 5.4 milyon dolarlık ikramiye kazanan Joan Ginther’e bileti de o satar. Aradan 10 yıl geçer, Joan 2 milyon dolar kazanır, 3 yıl sonra da 3 milyon dolar daha. Sonunda 2008’e gelindiğinde Joan 10 milyon dolarlık bir ikramiyenin sahibi olur.

7Juliane Koepcke

Juliane Koepcke, 1971’de Amazon Nehri üzerinde motoru bozulup düşen uçaktan sağ kurtulur. 17 yaşındaki genç kız kaza yüzünden derin kesikler ve morluklar içerisindedir. Kazadan sonra Juliane, vahşi ormanda vahşi hayvanlarla yaşamak zordunda kalır. Birkaç hafta orman hayatı yaşayan kız yerliler tarafından kurtarılır. Juliane o korkunç kazadan kurtulan tek kişidir.

8Maarten de Jonge

Hollandalı profesyonel bisiklet yarışçısı olan Maarten, Malezya Havayolları’ndan gidiş dönüş olmak üzere iki bilet satın alır ancak bir aksilik sonucu son anda biletleri iptal ettirir ve gitmekten vazgeçer. Uçaklardan biri Hint Okyanusu üzerinde kaybolur. Dönüş için aldığı biletin uçağı ise 2014 yazında kaza yapar. Maarten’in şansı iki kez yaver gitmiştir.

9Reshma Begum

Reshma Begum 18 katlı bir fabrikada terzi olarak çalışıyordu. Fabrikada büyük bir patlama olur ve şans eseri Reshma kurtulur. Ancak göçük altında sıkışıp kalır ve kurtarılması gereklidir. 17 gün boyunca göçük altında yaşam mücadelesi verir. Sıkışıp kaldığı yerde biraz su ve yiyecek bulur ve hayatta kalmayı başarır. Arama kurtarma ekipleri 17 gün sonra onu bulduğunda büyük bir şaşkınlık yaşanır.

10Frane Selak

Ve son olarak da karşınızda en efsunlu adam, Frane Selak Hırvat bir müzik öğretmeni. Ölümden defalarca kurtulmuş bir ağabeyimiz. İlkinden göle düşen bir trenin içerisinden sağ kurtulmuş. Daha sonrasında ise bir araba kazasından. Düşen uçaktan bile sağ kurtulmuş. 19 kişi kazada trajik bir biçimde ölürken ağabeyimiz samanların üzerine düşmüş ve kazayı ucuz atlatmış. Yıllar içinde birkaç araba kazasından daha sağ kurtulan Frane sonunda milyon dolarlık bir sayısal loto da tutturarak adını yüzyılın en şanslı insanı olarak yazdırmayı başarmış.