Günümüzde kahve sevmeyen insan yok denecek kadar azdır. Gelin hep birlikte kahve hakkında doğru bilinen yanlışları öğrenelim!

1Fazla kahve, fazla kafein.

Bilindiği üzere, fazla kahve içmenin zararlarından bahsetmeyen yoktur. Aslında olay vücuda yapılan kafein yüklenmesidir. Oysa ki insan vücudu hakkında yapılan araştırmalar, vücudun en fazla 300 mg kafeini tolere edebileceğini ortaya koymuştur. Bu da yaklaşık 4 normal boyutta fincan kahveye denk gelir. Fazla kafein ise vücuda uyarıcı etki yaratmaz, vücut fazlasını dışarı atar. Üstelik insan vücudu zaten alınan kafeinin %20 lik kısmını 1 saatte harcar! Başkalarının lafına aldırmadan kahve içmeye devam edebilirsiniz!

2Çifte kavrulmuş kahve daha dikkatli tüketilmelidir.

Çifte kavrulmuş kahvelerin daha acımsı bir tadı olduğundan olsa gerek, daha zararlı oldukları söylenmektedir. Oysa ki koyu kavrulmuş kahveler, az kavrulmuş kahvelere göre daha masumdur. Çünkü kavrulma süresi uzadıkça, daha fazla kafein yanar. Bu da fazla kavrulan kahveyi daha masum yapıyor.

3Yeni moda: Soğuk kahve.


Buzlu kahve dünyanın her yerinde yeni bir akım olarak biliniyor. Halbuki buzlu kahve, Japonların 1945 yılından beri en popüler içecekleri.

4Fazla kahve içmek öldürür.

İçeriğindeki kafeinden dolayı fazla kahve içmenin zamanla vücutta yıpranmaya yol açtığı ve yavaş yavaş öldürücü bir etkisi olduğu söylenir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, fazla kafein vücuttan atılır, yani vücudumuzda birikip ölüme sebep olmaz. Fakat 4 saat boyunca 100 fincan kahve içmek öldürür.

5Fazla kahve stres yapar.


Fazla kahve stres yapmaz! Aksine kahvenin rahatlatıcı etkisi yüzyıllardır bilinmektedir. Stres yaptığına dair herhangi bir belge ya da kanıt yoktur.

6Kafein uyku yapar.

Tam aksine kafein bir uyarıcıdır ve vücudu dinç tutar, enerji verici etkisi vardır. Hatta bir sporcunun günde 5 fincandan fazla kahve içmesi doping olarak kabul edilir, bu yüzden olimpiyatlardan bile atılabilir!

7Kahve kanser yapar.

Kahvenin kanser yaptığına dair hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Aksine, bilim adamları kahvenin kalp hastalıklarının önüne geçtiğini, kanser riskini en aza indirdiğini kanıtladılar. Yıllarca kahve içen birinin kanser riski, içmeyene göre daha azdır.

8Kahvenin hiçbir faydası yok.

Yanlış! Kahve güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile yukarıda bahsettiğimiz gibi kalp ve damar sağlığını korur, kanser gibi birçok hastalık riskini en aza indirir. Üstelik aç karna içildiği zaman güçlü bir yağ yakıcıdır. Bu nedenle diyet yapanların baş tacıdır. Şekersiz olmak şartı ile. 🙂

9Kafein bağımlılık yapar.


Sürekli kahve içen insanlar, kahve bağımlısı olduklarını söylerler. Fakat kafeinin bağımlılık yaptığına dair bir araştırma yok. Fiziki ve psikolojik bir sağlık sorunu da yaratmıyor!