Dünya sinemasının 2015 yılındaki en büyük kayıplarından biri kuşkusuz yıllardır ikonik karakterlere imza atmış Christopher Lee’idi.

ChristopherLee_3338007b

Herkes onu efsane seri, Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki Saruman karakteriyle hatırlar. Lee,  belkide J. R. Tolkien’ın yarattığı mistik dünyada Ak Büyücü rolüne yakışacak tek aktördü.

saruman

Ancak Lee, hafızalarımızda daima canlanacak karakteri ve performansıyla Saruman karakterini oynamayı aslında hiç istememiş.

saruman (1)

Yüzüklerin Efendisi’nin yönetmeni Peter Jackson, Entertainment Weekly’e verdiği bir röportajda, Saruman rolü için düşündüğü tek ismin Christopher Lee olduğunu, ancak Lee’nin artık düşman karakter canlandırmak istemediği için role sıcak bakmadığını söyledi.

Peter-Jackson-Christopher-Lee

Yüzüklerin Efendisi serisinde oynayıp, serinin yazarı J. R. Tolkien ile tanışma şansı yakalamış tek oyuncu Lee’dir. Lee ayrıca sıkı bir Orta Dünya hayranı olduğu için sinematik evrende yer alma fırsatını kaçırmak istememiş ve Gandalf rolünü kendisi oynamak istemiş.

uslcryma6qztvjhmxhha

Gandalf rolü için Ian McKellen ile kesin anlaşma sağlanması nedeniyle Saruman rolü için Lee ikna edilmiş.

lotr-saruman-read-you-fools-take-a-look-at-the-5-weirdest-lord-of-the-rings-theories-on-the-internet-png-238579

Saruman sahneleri çekilmeye başlandığında, Lee sürekli olarak Saruman’ın aslında kötü bir karakter olmadığını anlatıp senaryo üzerinde değişiklik yapılması yönünde Peter Jackson’a baskı yapıyormuş.

peterjackson-christopherlee-isengard

Saruman ve Gandalf’ın karşılıklı sahneleri çekilmeye başlandığında Lee, Ian’a Gandalf rolü için nasıl yanıp tutuştuğunu da anlatmaktan asla çekinmezmiş.

(L-r) CATE BLANCHETT as Galadriel, CHRISTOPHER LEE as Saruman and HUGO WEAVING as Elrond in the fantasy adventure “THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY,” a production of New Line Cinema and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures (MGM), released by Warner Bros. Pictures and MGM.

Gandalf rolü her ne kadar usta aktöre nasip olmamışsa da Saruman rolüyle ortaya koyduğu performans asla unutulmayacak.

saruman-dooku-dracula-christopher-lee-728x364