Teknoloji ve İletişim nasıl gelişti?
1970’li yıllardan bahsetmek istiyorum, o zamanlar televizyonculuk, radyoculuk, gazetecilik ve insanlar arası iletişim(mektup ve telefon) ve bugünkü imkanlar arasında nasıl bir fark vardı? Ne kadar gelişmişti?

TELEVİZYON

(1970’li Yıllar)Televizyonun Türkiye’de yayına başladığı yıl; 1969. Ancak yaygınlaşması 1970′lerde oldu. 1970′lerin başından sonuna, çatılar ‘çatallı’ tv antenleriyle kaplandı. Başlangıçta, televizyonu olmayan aileler televizyonu olanların evine misafirliğe giderlerdi. Açıkçası 1970′lerin başında, evinde televizyon olan aileler misafir yoğunluğundan illallah demişlerdi. Televizyonlar yaygınlaştıkça bu gelip gitmeler de azaldı.

Günümüzde ise hemen hemen her evde bir’den fazla televizyon var, 1970’li yıllardan günümüze televizyon haddinden fazla yaygınlaşıp, hem şekil olarak hemde teknik anlamda gelişmiş ve değişmiştir. Tabiri caiz ise televizyonu olmayan ev parmakla gösterilecek kadar azdır.

(1970’li yıllar)10 yıldan fazla bir süre televizyonlarımız siyah beyaz ve tek kanallıydı. Üstelik tüm gün yayın da olmazdı. Başlangıçta saat 18:00 ya da 19:00′da yayın başlar 00:00 gibi İstiklal Marşı okunarak yayınlar sonlandırılırdı. Televizyon kapanınca herkes yataklarına giderdi.

Günümüzde ise televiyonlar,renkli,binlerce yabancı ve yerli kanallı sistemi ve 24 saat hiç durmadan yayın yapan kannalları bize sunuyor.Bunların yanı sıra televizyonlar şekil olarak plazma, led, 3D Led ve birçok model-marka olarak mevcut. 1970’li yıllardan bugüne televizyonculuk inanılmaz bir şekilde gelişmiş ve iletişimede dünyaya büyük katkısı olmuştur.

 

(1970’li Yıllar)Yine o yıllar, televizyonlarda yoğun kesintiler yaşanı1312098957-1rdı. Bir teknik aksaklık olmuşsa, TRT hemen bir fotoğrafı (Mesela necefli maşrapa) ekrana taşıyarak arızayı izleyicilerine bildirirdi. Bazen arızalar saatler sürebilir, dakikalarca o sabit ekran görüntüsüne bakılırdı.

Günümüzde artık televizyon kesintileri ve teknik aksaklıklar çok az, bu aksaklıklar olsada uzaktan müdahale ile bu sorunlar çözüle biliyor, örneğin Digiturk gibi yayın hizmeti sağlayan bir firmaya telefon ile arıza bildirimi yaptığınızda sorunun ne olduğu anlaşılıp uzaktan halledile biliyor, aksine bir durum varsa evinize bir teknik ekip yolluyorlar. Anlaşılacağı gibi 1970’li yıllardan bu yana, televizyonculuk hızlı bir şekilde gelişmiş ve hala gelişmeye devam etmekte.

Bunların hepsini bir kenara bırakırsak televizyonun geleceği yarının televizyonu IPTV olcacak. Bu hizmet internet ortamından, bir canlı yayına “GÖRÜNTÜLÜ OLARAK” kendi bilgisayarınıza katılmanızı yada kendi bilgisayarınızdan bir canlı yayın oluşuturup kendi programanızı yapabilceksiniz. Yani BlogTv’nin daha fazla gelişmiş halini düşünebilrisiniz, yine evinize bir decoder yerleştirip, telefon, decoder, internet ve bilgisayar/televizyon arsında bir bağlantı kurup, IPTV merkezine yönlendirip, yayın yapmanızı ve yayınlara bağlanmaınızı sağlıyor. Bu sistem hakkında henü çok detaylı bir bilgi öğrenememiş olsamda 2010 dan itibaren bazı ülkelerde kullanılmaya geçtiği söyleniyor. Sanırım geleceğin televizyonu IPTV olacak.

TELEFON DEVRİMİ

1970’lerde klasik ev telefonları mevcuttu, 2000’li yıllara kadar bu telefon çılgınlığı 1983 yılında cep telefonunun icat edilmesiyle ve 1994 yılında Turkcell’in kurulmasıyla Türkiyeye 1994 yılında Cep Telefonu girdi ve 23 Şubat 1994 yılında o zamanların Başbakanı Tansu Çiller’in Süleyman Demireli aramasıyla “İLK CEP TELEFONU GÖRÜŞMESİ” olarak “Türkiye” tarihine geçti.
Dünyadaki siviller için ilk cep telefonu olan Motorola DynaTAC 8000X 1983 yılında 3 bin 900 dolara satışa sunulmustur.

 

ilk cep telÖZELLİKLERİ:

Boyut: 28x8x6 cm
Ağırlık: 850gr
Ekran: Yok
Devre sayısı: 30
Konuşma süresi: 35 dakika
Şarj süresi: 10 SAAT
Fonksiyonları: Konuşma, dinleme, tuşlu arama

Günümüzde ise Cep Telefonları ve Sunucu Sistemleri çok fazla gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir, Dünyanın en önde gelen Cep Telefonu Markaları Apple, Blackberry, Nokia, Samsung ve HTC dir. Bu markalar arasında en gelişmiş olanlar sırasıyla; Uygulamaları ile ünlü olan APPLE-Iphone, Blackberyy Bold, HTC Touch HD, SAMSUNG Galaxy ve Nokia Music Express ve yeni çıkan modelleridir. Bu değerlendirme en çok tercih edilen telefonlar üzerine yapılmıştır.

Bu modellerin özellikleri :

iphone6-box-silver-2014Boyut: Oldukça küçük ve ince
Ağırlık: Çoğu model hafif.
Ekran: Led ve Dokunmatik ekran
Konuşma süresi: 10 Saatten fazla
Şarj süresi: 2 gün’e kadar dayanabilen telefonlar var.
Fonksiyonları: Konuşma, Mesajlaşma, Görüntülü Arama, İnternet, Wi-fi, 3G hizmetleri, Televizyon, Ses Kayıt, Radyo, Uzaktan Bağlantı ve birçok özellik.

Cep telefonunun dışında Ev Telefonlarıda çok değişmiştir, Telsiz(Kablosuz) cep telefonlarına benzeyen, renkli ekrana sahip,bol fonksiyonlu ev telefonlaru çok kullanılmaya başladı…

 

Bu gelişmeler gösteriyorki, İletişim bir devrim yapmış ve çağ atlamıştır. Artık gelişmil telefonculuk hizmetleri sayesinde uygun fiyatlarla, kaliteli bir şekilde, dünyanın öbür ucu ile iletişime geçebiliyoruz.

İNTERNET DEVRİMİ

Bilgisayarın icat edilmesi, geliştirilmesi ile internette bulunmuş zaman içinde gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor, Artık internet üzerinden Mektup(E-Mail) yazabiliyoruz ve anında gönderip anında cevap alabiliyoruz, Facebook gibi sosyal ağ siteleri sayesinde ilkokuldaki sıra arkadaşımızı bile bulabiliyoruz, Alış-Veriş yapabiliyoruz, Blogger gibi siteler sayesinde görüşlerimizi, düşüncelerimizi internet aracılığı ile herkesle paylaşabiliyoruz, Yemek siparişimizi internetten verebiliyoruz, dersimizi internetten çalışabiliyoruz hatta internetten iş bulup para bile kazanabiliyoruz… İnternet ortamı bize sayamayacağım kadar fazla imkan sunuyor.

 

Not : Bu yazıyı 24 Ekim 2011 tarihinde yazmıştım ve kişisel blog sitemde paylaşmıştım. Kopyalayarak kendi sitelerinde kaynak göstermeksizin paylaşan kişiler olduğundan dolayı  bu yazıyı daha önce başka sitelerde görmüş olabilirsiniz!