1Kelebeklerin kaplumbağaların gözyaşını içtiğini gösteren bir fotoğraf sosyal medyada oldukça ilgi gördü.


Kelebekler dostları kaplumbağaların gözlerini öperek üzüntülerini gidermeye mi çalışıyor? Hayır tabii ki, bu işin masal kısmı. Peki, bu ilginç davranışın ardında yatan nedir?

2Kelebekler tuz ihtiyacını kaplumbağalardan karşılıyor

Peru’nun yağmur ormanlarında çekilmiş bu fotoğraf ile kelebeklerin aşırı tuz arayışı içinde olduğu gözler önüne serilmiş oldu. Kelebekler, su kenarlarındaki kaplumbağaların üstüne konarak gözlerinden tuzlu suyu içiyorlar.

3Aaron Pomerantz kelebeklerin tuza karşı büyük bir sevgilerinin olduğunu söylüyor

Fotoğrafı çeken araştırmacı Aaron Pomerantz bir keşif gezisi için Peru’nun Tambopata bölgesine gitmişti. Pomerantz, kelebeklerin bu tuz sevdasını anlamak için Peru’ya özgü coğrafi koşulları anlamak gerektiğini söylüyor.

4And dağları, Pasifik Okyanusu’ndan gelen mineral yüklü yağmurun iç kesimlere ulaşmasını engelliyor


Pomerantz, “Buralar da ormanlık ve fazla miktarda yağmur alıyor, ama çoğu Atlantik tarafından geliyor ve Brezilya topraklarını, bütün Güney Amerika’yı aşarak geldiği için Peru’ya ulaşıncaya kadar minerallerden arınmış oluyor.

5Sodyumun az olması tuz arayışında olan canlılar için büyük bir çileye dönüşüyor


Bu yağmurda en az olan şey ise sodyum, yani tuzu oluşturan temel maddelerden biri.
Burada tuz arayışında olan sadece kelebekler de değil. Bitkilerle beslenen bütün canlılar da tuz ihtiyacı duyuyor.  Hayvanlar vücut işleyişini düzenlemek için tuza ihtiyaç duyuyor. Bitkiyle beslenen hayvanların besini fazla tuz içermediğinden alternatif tuz kaynaklarına ulaşmaları gerekiyor. “İşte bütün bu ilginç davranışların altında yatan neden bu” diyor Pomerantz.

BBC